[뉴스 따라잡기] حادثه میانمار و روند دموکراتیک سازی صدای آمریکا

[뉴스 따라잡기] حادثه میانمار و روند دموکراتیک سازی صدای آمریکا

[ad_1]

مجری) این بار وقت آن است که “اخبار را دنبال کنید” تا پیشینه اخبار و اصطلاحات مربوطه را توضیح دهید. در اول فوریه ، ارتش در میانمار وضعیت اضطراری اعلام کرد و با یک کودتا قدرت را بدست گرفت. در جامعه بین المللی صداهای نگرانی وجود دارد که دموکراسی در میانمار ، که عصر غیرنظامیان را پس از یک دیکتاتوری طولانی نظامی آغاز کرد ، دوباره جای خود را باز کند. اخبار را دنبال کنید ، امروز ، بیایید روند دموکراتیک سازی دیروز و امروز در میانمار را بررسی کنیم. Reporter Park Young-seo ارائه می دهد.

“تاریخ حکومت استعمار و حکومت نظامی”

میانمار کشوری در جنوب شرقی آسیا است. پس از یک دوره طولانی از استعمار انگلیس ، پس از اشغال ژاپن در طول جنگ جهانی دوم ، در سال 1948 به عنوان یک کشور مستقل تاسیس شد. با این حال ، سیاست های دموکراتیک میانمار با کودتایی توسط ژنرال نیوین در سال 1962 به پایان رسید. ژنرال نیوین ، رهبر ملی رهبر جنبش استقلال میانمار ، دیکتاتوری را در دست گرفت و به عنوان بالاترین قدرت میانمار حاکم بود ، تا اینکه در میانمار در سال 1988 فوران کرد. اعتراض گسترده برای دموکراتیزه کردن. میانمار که دارای تاریخ و فرهنگ طولانی است ، در این دوره یکی از فقیرترین کشورهای جهان محسوب می شود.

در سال 1988 ، اعتراض گسترده ای در زمینه دموکراتیک سازی توسط شهروندانی که از اوضاع اقتصادی و سیاسی عصبانی بودند ، در میانمار برگزار شد. با این وجود نیروهای نظامی میانمار این مسئله را سرکوب کردند و رژیم جدید نظامی به رهبری ژنرال تان شوو در میانمار برقرار شد. در نتیجه ، میانمار بیش از 50 سال تحت سلطه ارتش بود تا انتخابات عمومی دموکراتیک 2015.

برمه و میانمار

در سال 1989 ، اداره جدید نظامی میانمار نام کشور را از برمه به میانمار تغییر داد.

نام ملی برمه از برمه می آید ، که بزرگترین بخش بیش از 100 گروه قومی را نشان می دهد.

ارتش میانمار رسماً نام ملی خود را تغییر داده و گفته است كه برمه بازمانده دوران استعمار انگلیس است و بیش از 100 گروه قومی در میانمار را نشان نمی دهد.
با این حال ، جنبش های دموکراتیک در میانمار ، مانند آنگ سان سوچی ، به عنوان ملی برمه پایبند هستند و می گویند ارتش جدید قصد دارد به رسمیت شناخته شود.

دولت آمریكا همچنین حمایت و همبستگی خود را با نیروهای جنبش دموكراتیزه كردن در میانمار اعلام كرد كه نمی تواند و مشروعیت رژیم نظامی را به رسمیت نمی شناسد.

با این حال ، مشاوران ملی آنگ سان سوچی و نمایندگان دموکرات میانمار ، که در انتخابات 2015 دولت غیرنظامی را راه اندازی کردند ، به طور خاص برای تغییر کشور به برمه فشار نیاوردند.

در حال حاضر ، بیشتر کشورها ، از جمله سازمان ملل ، میانمار را به رسمیت می شناسند.

از طرف دیگر ، ایالات متحده ، انگلستان و برخی از سازمان های بین المللی حقوق بشر این موضوع را به رسمیت نمی شناسند و برمه را که اغلب با میانمار اشتباه گرفته می شود ترجیح می دهند.

“روند گذشته دموکراتیزه کردن و ظهور آنگ سان سوچی”

در 8 آگوست 1988 ، تظاهرات گسترده ای در یانگون ، پایتخت میانمار ، برگزار شد. گفته می شود این رویداد در 8 آگوست 1988 اتفاق افتاده است ، بنابراین گاهی اوقات آن را “قیام 8888” در میانمار می نامند.

اعتراضات به دموکراسی ، که از 8 اوت آغاز شد ، بیش از یک ماه طول کشید ، تا اینکه در 16 سپتامبر توسط ارتش کاملاً سرکوب شد ، و در طی آن بیش از 3000 دانشجو ، شهروند و راهب کشته شدند.

در آن زمان ، مشاور آنگ سان سوچی به صف اول جنبش دموکراتیک سازی در میانمار رسید. در حالی که دختر ژنرال آنگ سان ، قهرمان استقلال میانمار ، مورد تحسین مردم میانمار بود ، مشاور سوچی پس از مشاهده واقعیت هولناک میهن خود ، در صف مقدم مبارزه برای دموکراسی در میانمار ایستاد.

از آن زمان ، نیروهای دموکراتیک میانمار حزب اتحاد مردم دموکراتیک (NLD) را تشکیل دادند که بیشتر به شورای شرم متمرکز است ، اما ارتش حزب را به حالت تعلیق درآورد و سرکوبی از جمله مشاوران حصر خانگی را اعمال کرد.

جامعه بین المللی تحریم ها و فشارهایی را علیه ارتش در میانمار اعمال کرد و سرانجام ارتش در میانمار انتخابات عمومی را در سال 1990 برگزار کرد. حزب NLD در این انتخابات عمومی پیروزی چشمگیری را بدست آورد. با این حال ، ارتش میانمار از به قدرت رسیدن خودداری کرده و می گوید این یک انتخابات تقلبی و ادامه حکومت نظامی است.
علی رغم مطالبات مداوم برای دموکراتیک سازی و فشار جامعه جهانی ، ارتش میانمار در سال 2008 قانون اساسی خود را اصلاح کرد و در انتقال میانمار به دموکراسی شرکت کرد.

با این وجود قانون اساسی جدایی کامل از سیاست را رد کرده و به طور خودکار دفاتر دولتی و برخی کرسی های پارلمان را به ارتش اختصاص می دهد.

“تحول دموکراتیک میانمار در مسیر بازگشت”

میانمار در پی اصلاح قانون اساسی در سال 2008 سه انتخابات عمومی در سال های 2010 ، 2015 و 2020 برگزار کرد.

حزب NLD در انتخابات عمومی 2010 غایب بود ، و این باعث ایجاد سو susp ظن گسترده در انتخابات غیرمنصفانه و پیروزی حزب دوست دوستانه نظامی شد.

در انتخابات عمومی 2015 ، حزب NLD پیروزی عظیمی بدست آورد و برای اولین بار پس از 50 سال دوره دولت غیرنظامی را گشود.

مشاور سو کی ، که به مقررات قانون اساسی ملزم بود و نمی توانست رئیس جمهور شود ، به عنوان یک حاکم عملی با سمت وزیر خارجه و مشاور دولت خدمت کرد.
با این حال ، روحیه نظامی هنوز قوی بود و دولت غیر نظامی شکنجه های شرم آور به دلیل کمک یا حمایت از نسل کشی روهینگیا ، یک اقلیت در میانمار ، مورد انتقاد قرار گرفت.

و در تاریخ 1 فوریه ، دولت نظامی میانمار مجدداً روند دموکراتیک سازی در میانمار را واگذار کرد و با بیان اینکه انتخابات عمومی سال گذشته یک انتخابات جعلی بود ، یک کودتا ایجاد کرد. شخصیت اصلی کودتا ، فرمانده کل قوا ، مین آنگ هولینگ ، نیز به رهبری قتل عام روهینگیا متهم است.

“روابط آمریکا و میانمار”

روابط ایالات متحده و میانمار از زمان دولت باراک اوباما در بحران نبوده است.

در سال 2011 ، زمانی که وزیر امور خارجه وقت هیلاری کلینتون برای اولین بار به عنوان وزیر خارجه برای اولین بار از میانمار دیدار کرد ، روابط دو کشور فروپاشید.

از سال 2012 ، ایالات متحده 1.5 میلیارد دلار برای حمایت از تحولات دموکراتیک میانمار تأمین کرده است.

با این حال ، دولت آمریکا رسماً حادثه میانمار در تاریخ 2 فوریه را “کودتای نظامی” توصیف کرد.

اگر به عنوان کودتا تعریف شود ، کمک به کشور به حالت تعلیق درآمده و تحریم هایی برای شخص مسئول اعمال می شود.

تحلیل شده است که این بحران در میانمار اولین آزمایش مهم قدرت دیپلماتیک دولت بایدن است. با این حال ، برخی از ناظران می گویند که تحریم های دولت آمریکا ارتش میانمار را به چین نزدیکتر می کند و این امر بر سیاست اتحادیه آسیایی بایدن تأثیر می گذارد.

آنگ سان سوچی ، مشاور ملی میانمار.

چهره در اخبار: آنگ ​​سان سوچی ، مشاور ملی میانمار

این زمان “افراد در اخبار” است تا افرادی را که به یک موضوع داغ در آخرین اخبار تبدیل شده اند ، ارائه دهند. قهرمان امروز آنگ سان سوچی ، مشاور ملی میانمار است.

ارتش میانمار با کودتایی در اول فوریه دولت غیرنظامی را تحویل گرفت و دوباره این کار را به دست گرفت. در این روند ، ارتش مجدداً مشاور ایالتی آنگ سان سوچی ، سمبل دموکراتیک سازی میانمار را بازداشت کرد.

سوچی در سال 1945 به عنوان دختر ژنرال آنگ سان متولد شد ، وی به عنوان یک قهرمان مستقل در میانمار مورد احترام بود. وی پس از کشته شدن پدرش در دو سالگی در هند و انگلیس بزرگ شد.

وی در دانشگاه آکسفورد انگلیس فلسفه ، علوم سیاسی و اقتصاد تحصیل کرد. وی بعداً با یک زن انگلیسی ازدواج کرد و صاحب دو پسر شد.

زندگی وی به عنوان یک خانه دار معمولی پس از دیدار از میانمار در سال 1988 ، زمانی که اخبار مادرش انتقادی بود ، کاملاً تغییر کرد.

در سال 1989 ، سوچی لیگ دموکراتیک خلق (NLD) را تشکیل داد که حزب مخالف را در بر می گیرد. وی سپس در برابر رژیم نظامی مقاومت کرد و سالها بارها در حبس خانگی ، بازداشت و آزادی بود.

مشاور شرم برای این موفقیت جایزه صلح نوبل سال 1991 را دریافت کرد.

سوچی پس از انتخابات عمومی 2010 مجدداً آزاد شد. NLD از آن زمان در انتخابات میان دوره ای در سال 2012 شرکت کرده است و هنگامی که NLD در انتخابات عمومی 2015 پیروز شد ، وی به عنوان مشاور ملی انتخاب شد.

از آن زمان ، مشاور شرم به عنوان یک رهبر عملی در میانمار خدمت کرده است. در این مدت اما او را به “رهبر دو چهره” متهم کردند.

دلیلش این بود که او ترجیح داد با ارتش زندگی کند ، نظامی که دهه ها به او ستم می کرد. علاوه بر این ، بحران روهینگیا که از سال 2016 آغاز شد ، به اعتبار وی لطمه زد.

در سال 2018 ، سازمان حقوق بشر عفو بین الملل جوایز حقوق بشری سابق خود را که به مشاوران شرمساری اعطا شده بود ، پس گرفت. از طرف دیگر گفته شد که جایزه صلح نوبل ، که جادوگر شرم دریافت کرده بود ، باید لغو شود.

در همین حال ، NLD ، که ثابت کرده دوباره در انتخابات عمومی سال 2020 پیروز شده است ، اعلام کرده است که یک دولت واحد تشکیل خواهد داد. با این حال ، حزب مخالف با پشتیبانی ارتش به مشکل انتخابات اشاره کرد و خواستار انتخاب مجدد شد.

در همین حال ، هنگامی که NIC به این نتیجه رسید که هیچ مشکلی در انتخابات وجود ندارد ، سرانجام ارتش یک کودتا دوباره آغاز کرد و رژیم غیرنظامی را برانگیخت ، ناشی از شرم شکنجه.

همگام با اخبار ، امروز وضعیت میانمار را بررسی کردیم. آنگ سان سوچی ، مشاور ملی در میانمار ، یک مرد خبر است.[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *