پیروزی بر روی گربه Ca در Thanh Dien

پیروزی بر روی گربه Ca در Thanh Dien

[ad_1]

جلد 8 این مجموعه کتاب ها یک قسمت تاریخی از سال 1954 تا 1975 است. اشتباه این است که نویسندگان “فراموش کردند” در مورد پیروزی توا های ، که در تایین نین در 26 ژانویه 1960 انجام شد ، بنویسند. این پیروزی یک بار طنین انداز شد در تاریخ. همانطور که ژنرال مای چی تو گفت ، “حمله توآ هایای از اهمیت تاریخی و سیاسی بسیار فراتر از قد و اندازه خود برخوردار است.

این سیگنال روشن و شنیدنی با وضوح 15 دونگ هوی است … “. دانشیار دکتر Trin Vuong Hong ، مدیر انستیتوی تاریخ نظامی ویتنام ، در کنفرانس علمی پیروزی در Tua Hai به این نتیجه رسید: “نبرد موفقیت آمیز Tua Hai و پوشش آن فقط به تای نینگ یا منطقه یک منطقه جنوب شرقی که در واقع مردم استانهای جنوبی دلتا را ترغیب می کرد تا برای جنگ و حمله شدید علیه سیستم دولت پایه دشمن قیام کنند.

تپه دین از آنجا که سربازان توو داو در کمین فرانسوی ها بودند.

تاکنون ، ما یک اشتباه “فراموش شده” دیگر در کتاب تاریخ جدید منتشر شده در سال 2020 پیدا کرده ایم. متأسفانه ، این اشتباه به اندازه کتاب “تاریخ عامه ویتنام” جدی است. این کتاب: تاریخچه نیروهای مسلح خلق استان تای نینگ (انتشارات نشر سیاسی سیاسی ، حقیقت 2020) است.

واقعه تاریخی که “فراموش شده” است: پیروزی در Ca Tra Bau در کمون Tan Dien در آغاز جنگ 9 ساله مقاومت علیه فرانسه. این نبرد در اکثر کتاب های تاریخ به عنوان اولین پیروزی در برابر فرانسویان نیروهای مسلح بسیار جوان تای نینگ پس از اشغال مجدد فرانسه در 8 نوامبر سال 1945 استان تای نین دیده می شود. تاریخچه کمیته حزب استان تای نینگ (1930 -2045)) “(انتشارات ملی نشر سیاسی حقیقت در سال 2020) اظهار داشت:” با پیروزی در اولین نبرد ، نیروهای مسلح تای نینگ صاحب اعتبار شدند. ، اعتماد به مردم در استان.

پیروزی در برابر Thanh Dien تأثیر زیادی داشت ، ثابت کرد که اگرچه ما در موقعیت ضعیفی بودیم ، با تعداد کمی از نیروها و سلاح های اساسی ، اما وقتی می دانستیم چگونه فرصت ایجاد کنیم و به طور فعال علیه دشمن جنگیدیم ، هنوز می توانیم سرزندگی دشمن را از بین ببریم .. “(صفحه 76)).

با این معنی مهم ، یادگار پیروزی Thanh Dien بر اساس تصمیم 124 / QD-CT 29 آوریل 2002 کمیته مردمی استان Tay Ninh در رده یادگارهای تاریخی و فرهنگی استان طبقه بندی می شود.

مقدمه ای بر یادگار در کتاب “آثار تاریخی ، فرهنگی و دیدنی استان تای نینگ” ، منتشر شده توسط وزارت فرهنگ ، ورزش و جهانگردی تای نینگ در سال 2014 ، دارای شرح زیر است: “با نبرد فرانسوی تان داین ، ارتش تای و مردم نین در تاریخ خود اولین مرحله از جنگ طولانی مقاومت در برابر فرانسوی ها را در تای نینگ ثبت کردند.

از این نبرد ، طبق سیاست کمیته استانی حزب ، نیروهای مسلح دوباره سازمان یافته و تحت فرماندهی کمیته استانی حزب و منطقه نظامی 7 متحد شدند ، مناطق نظامی بسیاری برای محافظت از کمیته مقاومت ایجاد شد ؛ گردان یازدهم ، و سپس هنگ 311 ، با همکاری نیروهای مسلح منطقه نظامی برای دستیابی به بسیاری از افتخارات باشکوه … “.

پیروزی Thanh Dien در دوره ضدفرانسوی ، مانند نبرد Tua Hai بعداً در دوره ضدآمریکایی ، نبردهایی “در اندازه و مقیاس بسیار فراتر از خودشان” بود (مای چی تو).

انعکاس پیروزی گسترش یافت ، و قلب ارتش انقلابی و مردم را نه تنها در کمون تان دین یا استان تای نینگ گسترش داد. بنابراین ، بیشتر کتابها و خاطرات تاریخی در Tay Ninh درباره پیروزی Thanh Dien نوشته شده است.

روند نبرد اساساً یکسان است. بیایید به قسمت های ثبت شده در کتاب “تاریخ حزب تای نینگ” (1945-1930) ، چاپ شده در سال 2010 ، منتشر شده توسط انتشارات نشر سیاسی ملی نگاه کنیم:

“استعمارگران فرانسوی پس از اشغال شهر (شهر تای نینگ فعلی) دو خودروی حامل افسران و سربازان را برای بررسی اوضاع به شرکت جاده Thanh Dien فرستادند. با دریافت این خبر ، نیروهای مسلح استان دو کمین در جاده 7 استان ، بخشی بین بخش لاستیک Oconel و شرکت قند ترتیب دادند. اولین ارتش به فرماندهی رفیق لو با من ، در چهار راه قلعه کمین کرد. ارتش دوم به فرماندهی رفیق ترن ون داو ، در کمین جنگل در نزدیکی کا تره قرار گرفت.

دشمن فرانسوی از شرکت راهداری به خانه مشترک Thanh Dien بازگشت ، اداره اطلاعات نظامی با درام زد تا به نیروهای مسلح هشدار دهد که دشمن مشکوک فرانسوی وسیله نقلیه مجهز به مسلسل را به بالا منتقل کرده و با سرعت زیاد از بین می رود محل خدمت در نقطه کمین ارتش اول ، رفیق ترن ون داو لاستیک را منفجر کرد و به راننده شلیک کرد ، وسیله نقلیه دشمن از جاده عبور کرد ، ماشین عقب با اولین وسیله نقلیه برخورد کرد و مجبور به توقف شد.

نبرد به سرعت انجام شد ، رفیق ترن ون داو چندین فرانسوی را هدف گلوله قرار داد و به یگان داوطلب دستور داد دشمن را نابود کنند. من 2 وسیله نقلیه را سوزاندم ، 7 سرباز فرانسوی را کشتم (از جمله افسران ستوان تا ناخدا).

سربازان فرانسوی باقیمانده با گرفتن دو قبضه مسلسل ماکسیم ، دو قبضه اسلحه تامسون ، یک قبضه اسلحه بریتانیایی ، یک قبضه کول 12 ، یک تفنگ P38 و 20 مسلسل از شهر فرار کردند. متجاوزان فرانسوی برای تأمین نیرو از شهر آمدند ، اما نیروهای مسلح استان با سلامت عقب نشینی کردند … »(صفحات 75 ، 76).

کتاب “تاریخ نیروهای مسلح خلق استان تای نینگ”.

این یک صفحه کوتاه اما کامل در مورد پیروزی در Thanh Dien است. کتاب “سه نسل سبز در یک جهت” توسط اتحادیه جوانان استان ، منتشر شده در سال 1998 ، شامل جزئیات دیگری نیست: “برادر تو داو در کمین در شمع بالایی Go Ma ، روبروی استخر Ka Tra و Ba زمینه لوو “.

برای تجسم نبرد به واضح ترین روش ، باید به پروژه “سی سال ایجاد یک شغل قهرمانانه” توسط کمیته حزب کمونیست تان دی دین نگاه کرد ، که قرار است به مناسبت دهمین سالگرد منتشر شود. آزادی جنوب: 30 آوریل 1985

سپس: “برداشت در دو طرف خیابان هفتم رسیده است ، برخی از آنها در حال برش هستند ، باد شمال می وزد ، هوا در جاده تازه و سرد است ، مردم در حال آماده سازی برای تمیز کردن سلاح های خود ، خنجرها ، ماش ها و کمان های خود را آماده می کنند .

مردم با تبر ، تبر و چکش محکم در دست آنها گرفته شده بود … وقتی صدای طبل را شنیدند ، مردم Thanh Phuoc و Thanh Dong با سراسیمه خود را به تیرهای درخت رساندند و از جاده افتادند ، سربازان فولاد را برداشتند پست های سیم دار به آنها می دهد تا سر خود را بشکنند.

همه سربازان بسیج شدند تا در کمین در مزرعه دراز بکشند و در لبه خارجی سربازانی از هین و من بودند. در وسط آقای کو کیم قرار دارد و سرانجام ارتش آقای تو داو ، نیروی آقای تو داو کمترین سلاح را دارد.

سربازان اینجا بیشتر مردم از Tan Dien و مردم لاستیک از سراسر Mien هستند. آنها می گویند که آنها سرباز هستند ، اما در واقع هیچ کس درگیری نداشته است. با 10 توپ ، بیشتر آنها سلاح با 1 قلب ، 2 مسافر ، شلیک انگلیسی ، شاخه های غربی ، مدارس ژاپن ، 5-7 نارنجک OF ، و بیشتر قلاب ، خنجر و تیربار است … “.

فقط یک فرد درونی می تواند آن را خیلی واضح و تند توصیف کند. در عکس یا در شعر حماسی ذکر شده در بالا ، تصویری از “مردم دهکده تک شاخ” در “ادبیات خیرخواه Can Giuoc” نوشته Do Kie هنگام نوشتن از قیام Traong Din در گذشته وجود دارد. .

رئوس مطالب اولیه جنگ مردمی بزرگی که حزب ما به مدت 30 سال علیه فرانسوی ها و سپس علیه ایالات متحده به راه انداخت نیز به خوبی درخشیده است. پس چرا کتاب تاریخ نیروهای مسلح خلق استان تای نینگ فراموش شد؟

TRAN VU

(ادامه)

[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *