قیمت خوراک دام افزایش می یابد ، کشاورزان زمین می خورند

قیمت خوراک دام افزایش می یابد ، کشاورزان زمین می خورند

[ad_1]

دامداران نگران ضرر هستند زیرا قیمت خوراک دام بسیار بالا است.

در سال های اخیر وضعیت بیماری های دام و طیور پیچیده تر شده و خسارات زیادی به دامداران وارد کرده است. با تلاش مستمر دامداران و دام ها ، اخیراً اوضاع دام در استان به تدریج تثبیت شده است.

با این حال ، از اواخر سال 2020 ، قیمت خوراک خوراک و طیور بطور مداوم در حال افزایش است ، در حالی که قیمت محصولات حیوانی در حال کاهش است ، و کشاورزان را در معرض خسارتهایی قرار می دهد که نگهداری آنها دشوار است.

قیمت خوراک 7 برابر افزایش یافته است

به گفته صاحب یک عامل تغذیه دام در محله Thanh Dong ، شهرداری Thanh Dien ، منطقه Chau Thanh ، قیمت خوراک دام و طیور از اکتبر 2020 با افزایش های پی در پی بسیار افزایش یافته است ، به طور متوسط ​​هر بار از 5000 VND در هر 10،000 VND / کیسه (25 کیلوگرم). تا کنون ، قیمت خوراک دام 7 برابر متوالی افزایش یافته است ، تفاوت قیمت از بیش از 60،000 VND به 100،000 VND / کیسه در مقایسه با قبل است.

به گفته آقای NĐT ، صاحب یک عامل تغذیه حیوانات در شهر Chau Than ، از ابتدای سال تاکنون انواع خوراک خوک ها ، مرغ ها و اردک ها افزایش یافته و ارزان ترین ها نیز حداقل 25٪ افزایش یافته است. در همین حال ، مارک های معروف بازار مانند Con Co ، Cargill ، GreenFeed یا Hi-gro ، قیمت نسبت به مدت مشابه سال 2020 بیش از 30 درصد افزایش یافته است.

خانم توو نگا ، صاحب یک عامل تغذیه حیوانات در شهرداری لانگ جیانگ ، منطقه بن کاو ، گفت که نماینده او در سبوس Hi-gro تجارت می کرد ، قیمت گلوله های سبوس مخلوط برای خوک های باردار حدود 270،000 VND بود. / کیسه (60 000 VND بالاتر از مدت مشابه سال گذشته) ، نوع خوک های 15-30 کیلوگرمی حدود 330 000 VND / کیسه و نوع خوک های 30 کیلوگرمی و بیشتر آن 315 000 VND / کیسه (تقریباً بالاتر از قیمت 30 کیلوگرم یا بیشتر) 80،000 VND در مقایسه با 2020 ، سبوس برای بچه خوک هایی که یاد می گیرند خود را تغذیه کنند تا 470،000 کیسه VND (110،000 VND بالاتر از مدت مشابه) است.

برای برخی از عوامل تغذیه در مناطق Chau Thanh ، Duong Minh Chau ، Ben Cau ، Go Dau و Tay Ninh ، قیمت خوراک بیش از 30٪ نسبت به پایان اکتبر 2020 افزایش یافته است. در این قیمت قیمت خوراک خوک ها بیشترین میزان افزایش – بیشتر ، برخی از مارک های خوراک بیشترین افزایش را داشته است: Greenfeed ، Deheus ، Hi-gro ، Cargill ، Con Co … قیمت خوراک مرغ ، اردک و ماهی بیش از 350،000 VND / کیسه است.

یک افسر بازاریابی خوراک دام به نام T (ساکن محله Duong Min Chau) گفت که طبق اطلاعات کارخانه ، به دلیل تأمین مواد اولیه در آینده قیمت خوراک همچنان افزایش خواهد یافت. تأثیر اپیدمی کوید -19. نمایندگان از واردات بسیاری از کالاها سود می برند و از افزایش مداوم قیمت ها جلوگیری می کنند. به گفته آقای تی ، قیمت فعلی خوراک دام را می توان بالاترین سطح در 10 سال گذشته در نظر گرفت ، که مسلماً کشاورزان مشکلات زیادی را ایجاد می کند.

نگرانی کشاورزان

پس از اینكه بیماری خوك آفریقا از بین رفت ، بسیاری از كشاورزان فرسوده و بدهكار شدند ، اما با این وجود تلاش كردند برای بازسازی گله های خود سرمایه بگیرند. با این حال ، قبل از آنها ، “طوفان قیمت” خوراک دام اکنون کشاورزان را در معرض خطر از دست دادن و ورشکستگی قرار داد.

آقای TVH ، که در محله سیو شیانگ ، شهرداری دونگ خوی ، منطقه چائو تانه زندگی می کند ، گفت که در طی شیوع بیماری تب خوکی آفریقا ، گله بیش از 200 خوک او باید نابود شود. وی پس از دریافت حمایت از ایالت ، هنوز بیش از 100 میلیون VND به عنوان خوراک دام بدهکار است.

وقتی آقای بیش از 20 سال در این حرفه مشغول به کار بود ، هنگامی که منطقه پایان اپیدمی را اعلام کرد ، آقای H برای بازسازی گله نزدیک به 300 میلیون VND قرض کرد. به لطف افزایش اخیر قیمت خوک ها ، او بدهی خود را پرداخت کرده است. با این حال ، در حال حاضر ، با افزایش قیمت خوراک خوک و کاهش قیمت خوک زنده ، آقای ن همچنان بدهکار است.

“من هنوز حدود 70 میلیون پول سبوس دونگ به آژانس بدهکار هستم. دفعات قبلی که کالایی می خریدم ، پول نقد می پرداختم ، زیرا قیمت گوشت خوک کمی بالا بود ، بنابراین اگر بفروشم پول داشتم فوراً پرداخت کنم. اما این بار قیمت خوک زنده پایین است ، زیر 6.5 میلیون VND / سنت ، که بازهم توسط بازرگانان مجبور می شود ، بنابراین من سعی می کنم برای 1 هفته دیگر خوک پرورش بدهم تا بفروشم ، امیدوارم تا آن زمان قیمت خوک دوباره افزایش یابد. آقای ن بیشتر به اشتراک گذاشت.

یک کشاورز در شهر Duong Min Chau گفت که در گذشته خانواده وی دارای 2 مزرعه بودند که بیش از 1000 مرغ و حدود 200 خوک پرورش می دادند. از ابتدای سال 2021 تاکنون ، او پرورش مرغ را به طور کامل متوقف کرد ، زیرا سودی نداشت ، اگر او به پرورش مرغ ادامه دهد ، ممکن است ضرر کند. بخصوص مزرعه خوک تعداد آنها را به کمتر از 100 خوک کاهش داد.

به گفته این فرد ، اگر قیمت خوراک افزایش یابد ، اما قیمت محصولات دام و طیور افزایش نیابد ، مطمئناً کشاورز ضرر می کند. به عنوان مثال ، متوسط ​​قیمت سبوس خوراک مرغ بیش از 320،000 VND / کیسه است. بنابراین ، برای داشتن 1000 مرغ در خارج از قفس ، کشاورزان باید نزدیک به 100 میلیون VND سرمایه گذاری کنند ، شامل پول بذر ، داروهای دامپزشکی ، کارگر و سایر هزینه ها (برق ، آب …) نیست. با قیمت جوجه های آزاد در حدود 90،000 VND / کیلوگرم ، مطمئناً کشاورزان حداقل 20 میلیون VND از دست می دهند.

به گفته آقای D ، که در ترانگ بنگ زندگی می کند ، برای نگهداری خوک هایی با وزن کافی (100 کیلوگرم) ، هر حیوان باید بیش از 10 کیسه غذا (25 کیلوگرم در هر کیسه) مصرف کند. به طور متوسط ​​، کشاورزان برای فروش یک خوک باید نزدیک به 4 میلیون VND در خوراک سرمایه گذاری کنند.

این در مورد هزینه واکسن برای جلوگیری از بیماری ، مواد شیمیایی مورد استفاده برای تمیز کردن و ضد عفونی سلول ها و مزارع نیست. به همین دلیل تولیدکنندگان حیوانات به سبک خانوادگی اغلب “کار را برای سود می پذیرند”. اگر خوک های زنده زیر 6 میلیون VND قیمت داشته باشند ، افزایش قیمت خوراک دام منجر به مشکلات خانوارها و حتی از دست دادن پول می شود.

در حال حاضر ، وضعیت دامها برای بهبود پس از همه گیری شتاب انگیز است ، قیمت محصولات گوشت ثابت است. در همین حال ، قیمت خوک زنده از اواخر ماه مارس کاهش یافته است. در حال حاضر ، خوک های زنده خریداری شده در خانوارهای کوچک برای دامداری از 6.3 تا 6.6 میلیون VND / سنت است. در مزارع ، قیمت ممکن است بیشتر باشد ، اما بیش از 7 میلیون VND / سنت نیست ، این قیمت در مقایسه با زمان بعد از Tet تقریباً 1 میلیون VND کاهش یافته است.

طبق محاسبات بسیاری از پرورش دهندگان ، خوراک دام 80٪ قیمت محصول را نشان می دهد. بنابراین ، اگر موقعیت های خوراک دچار نوسان (افزایش یا کاهش) شود ، این امر به طور قابل توجهی بر هزینه های تولید و سود کشاورزان تأثیر می گذارد. افزایش قیمت خوراک دام منجر به دو برابر شدن هزینه دام شده است ، در حالی که وضعیت بیماری پیچیده است و باعث می شود قیمت فروش محصولات افزایش یا حتی کاهش پیدا نکند.

در صورت طولانی شدن این وضعیت ، کشاورزان ضرر خود را از دست می دهند یا ورشکست می شوند بدون اینکه جرات ایجاد مجدد خود را داشته باشند و منجر به کمبود عرضه برای بازار شود. بنابراین ، مقامات باید راه حل هایی برای ایجاد ثبات در بازار پیدا کنند ، اطمینان حاصل کنند که قیمت کالاها ثابت است و به حمایت از مردم برای عبور از دوره دشوار کمک می کنند.

تین دوک

[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *