فعالیت تولید فلز اورانیوم ایران آغاز شده است … تحریم های اضافی علیه شرکت های آمریکایی و چینی | صدای آمریکا

فعالیت تولید فلز اورانیوم ایران آغاز شده است … تحریم های اضافی علیه شرکت های آمریکایی و چینی | صدای آمریکا

[ad_1]

این Global Village Today است که اخبار مهم بسیاری از کشورهای جهان را ارائه می دهد.

مجری) امروز چه خبر است؟

خبرنگار) بله آژانس بین المللی انرژی اتمی (IAEA) تأیید کرده است که ایران تولید اورانیوم ، فلزی را که برای تولید سلاح های هسته ای استفاده می شود ، آغاز کرده است. دولت بازنشسته ترامپ بار دیگر شرکت های بزرگ چینی را تحریم کرده است. به دنبال انتشار اخباری مبنی بر افزایش صادرات و واردات چین در ماه دسامبر بیش از حد انتظار.

میزبان) این اولین خبر در مورد دهکده جهانی امروز است. ایران روی فلز اورانیوم کار می کند؟

خبرنگار) بله این در تاریخ 14 توسط آژانس بین المللی انرژی اتمی (IAEA) تأیید شد. این گزارش می گوید ایران به آژانس انرژی هسته ای آگاهی داده است که نصب تجهیزات مورد نیاز برای تولید فلز اورانیوم را آغاز کرده است.

میزبان) اورانیوم فلزی چیست؟

خبرنگار) بله اورانیوم ، سوخت راکتور هسته ای ، به شکل میله فلزی ساخته می شود. از نظر تئوری ، این اورانیوم فلزی برای تولید برق استفاده می شود. با این حال ، این ماده همچنین یک ماده اصلی در تولید سلاح هسته ای است.

مجری) بنابراین ، آیا این مخالف توافق هسته ای ایران نیست؟

خبرنگار) بله طبق برنامه جامع اقدام مشترک (JCPOA) یا توافق هسته ای ایران که در سال 2015 توسط ایران و شش کشور بزرگ (آمریکا ، انگلیس ، فرانسه ، چین ، روسیه و آلمان) امضا شد ، ایران 15 سال است که فلز اورانیوم تولید یا خریداری می کند . نمی تواند

میزبان) ایران در این باره چه می گوید؟

خبرنگار) ایران ادعا می کند که تحقیق و توسعه در مورد فلز اورانیوم محدود نیست. گزارش شده است که ایران به آژانس انرژی هسته ای آگاهی داده است که تحقیقات و توسعه فلز اورانیوم را برای تولید سوخت پیشرفته برای اهداف صلح آمیز ادامه خواهد داد.

میزبان) کشورهایی که توافق هسته ای با ایران امضا کردند ، در قبال اقدام ایران چه واکنشی نشان می دهند؟

خبرنگار) آلمان از ایران برای ارسال سیگنالی کاملاً اشتباه و ایجاد اعتماد سخت انتقاد می کند. وی تأكید كرد كه دولت جدید آمریكا نیز آمادگی خود را برای بازگشت به توافق هسته ای ایران ابراز كرده است.

مجری) منظور شما جو بایدن ، رئیس جمهور تازه انتخاب شده ایالات متحده است؟

خبرنگار) بله بایدن می گوید اگر ایران قوانین توافق هسته ای خود را اصلاح کند ، می تواند به توافق هسته ای ایران بازگردد. دولت ترامپ به طور یک جانبه از توافق هسته ای ایران در سال 2018 خارج شد. ایران با این موضوع مخالف است و به طور مداوم توافق هسته ای ایران را لغو می کند.

مجری) بنابراین ، سایر کشورها در موقعیتی هستند که باید به حمایت از توافق هسته ای ایران ادامه دهند؟

خبرنگار) بله کشورهای دیگر از جمله آلمان و فرانسه می گویند که آنها باید از توافقنامه صلح هسته ای و امنیت ایران در خاورمیانه حمایت کنند. برخی تحلیلگران می گویند این اقدام ایران نشان دهنده اهداف ایران برای دولت بایدن است که از هفته آینده آغاز می شود.

میزبان) قصد ایران چیست؟

خبرنگار) بله دولت ترامپ با خروج از توافق هسته ای ایران تحریم های اقتصادی علیه ایران را بازگرداند. دولت ایران به امید لغو تحریم ها در آینده ای نزدیک دولت جدید بایدن را تحت فشار قرار داده است. توافق هسته ای ایران توسط دولت سابق اوباما ، جایی که بایدن معاون رئیس جمهور بود ، انجام شد.

مجری) ایران اخیراً اعلام کرده است که غلظت اورانیوم را نیز به میزان قابل توجهی افزایش می دهد ، درست است؟

خبرنگار) بله طبق توافق هسته ای ایران ، ایران باید غلظت اورانیوم غنی شده را در 3.67٪ حفظ کند. سال گذشته اما آن را به 4.5٪ رساندیم. در اوایل این ماه ، آنها اعلام کردند که دوباره آن را به 20٪ می رسانند. این همان سطح اورانیوم غنی شده است که ایران قبل از توافق هسته ای داشته است.

تسهیل کننده) غلظت اورانیوم غنی شده مورد نیاز برای تولید سلاح هسته ای چقدر است؟

خبرنگار) تولید سلاح هسته ای به اورانیوم بسیار غنی شده با خلوص بالای 90٪ نیاز دارد. با این حال ، کارشناسان خاطرنشان می کنند که فرآیند افزایش خلوص غنی سازی اورانیوم به 20٪ بیشتر فرآیند تولید است ، بنابراین غنی سازی با 20٪ مرحله فوری قبل از تولید 90٪ اورانیوم بسیار غنی شده است.

تسهیل کننده) بنابراین در حال حاضر ذخیره اورانیوم در ایران غنی شده است؟

خبرنگار) براساس گزارش آژانس بین المللی انرژی هسته ای در ماه نوامبر گذشته ، ایران دارای 2443 کیلوگرم اورانیوم غنی شده کم بود. این تقریباً 12 برابر بیشتر از 202 کیلوگرم مجاز توافق هسته ای ایران است.

مجری) چندی پیش ، ایران یک نفتکش کره ای را دستگیر کرد. این مشکل چگونه پیش می رود؟

خبرنگار) بله در اوایل ماه جاری ، یک هیئت دولت کره جنوبی پس از تصرف یک نفتکش کره ای از تنگه هرمز برای آلودگی دریا ، با عجله در این هفته به ایران سفر کرد. کره جنوبی خواستار لغو بازداشت در اسرع وقت شده است ، اما طرف ایرانی بدون موفقیت زیادی شکست خورده است ، زیرا طرف ایرانی می خواهد ابتدا مسئله وجوه منجمد حل شود.

مجری) آیا صندوق انجماد مربوط به تحریم های ایران است؟

خبرنگار) بله ایالات متحده “تحریم ثانویه” (تحریم های ثانویه) را انجام داده است که خط اصلی صادرات نفت ایران را مسدود کرده است ، در حالی که کشورهای دیگر نیز تجارت نفت با ایران را ممنوع کرده اند. بر این اساس ، قیمت نفت خام که کره با ایران معامله کرد ، در بانک های کره منجمد شد. گفته می شود که ایران در این مذاکرات ، بدون پرداختن به موضوع تسخیر کشتی ها ، روی موضوع انجماد وجوه تمرکز کرده است.

ساختمان اداری در پکن از شرکت دولتی CNOOC چین.

میزبان) دهکده جهانی امروز خبر بعدی است. آیا دولت ترامپ دوباره چین را تحریم کرده است؟

خبرنگار) بله وزارت دفاع ایالات متحده و وزارت بازرگانی چندین شرکت بزرگ چینی را در روز چهاردهم تحریم کردند. وزارت امور خارجه همچنین تحریم های دیگری را علیه مقامات چینی از جمله محدودیت های ورود به کشور اعمال کرد. پیش بینی می شود این مسئله اختلافات بین ایالات متحده و چین را قبل از آغاز دولت جو بایدن در هفته آینده تشدید کند.

مجری) کدام شرکت های چینی این بار تحت تحریم هستند؟

خبرنگار) بله وزارت بازرگانی شرکت دولتی نفت چین China Ocean Petroleum (CNOOC) و شرکت دولتی چینی Skysizon را در فهرست تحریم ها قرار داده است.

مجری) دلیل تحریم ها چه بود؟

خبرنگار) وزارت بازرگانی به فعالیت های حفاری نفت اقیانوس چین در دریای چین جنوبی اشاره کرد. وزیر تجارت ویلبور راس گفت اقدامات بی پروا و خصمانه چین در دریای چین جنوبی و همچنین اقدامات تهاجمی برای تأمین مالكیت معنوی و فن آوری نظامی سازی تهدیدی برای امنیت آمریكا است.

میزبان) SkyRezon چه شرکتی است؟

خبرنگار) این یک شرکت وابسته به هواپیمایی است. وزیر امور خارجه ویلبور راس گفت تلاش های SkyRezon برای کسب مهارت های نظامی خارجی تهدیدی جدی برای امنیت ایالات متحده است. وزیر راس تأکید کرد که فعالیت های SkyRezon مربوط به ارتش چین است. وزارت بازرگانی SkyRezon را در فهرست کاربران نهایی نظامی (MEU) گنجانده است ، که صادرات کالاها و فن آوری ایالات متحده را محدود می کند.

مجری) کدام شرکت ها تحریم های وزارت دفاع را اعمال کردند؟

خبرنگار) بله اینها نه شرکت هستند ، از جمله شرکت سازنده برجسته دستگاه های تلفن همراه چین Xiaomi و شرکت هواپیمایی تجاری China (COMAC). وزارت دفاع این شرکت ها را به دلیل ارتباط با ارتش چین در لیست تحریم ها قرار داده است.

مجری) بنابراین ، چه تحریمی خواهد بود؟

خبرنگار) بله این شرکت ها مشمول ممنوعیت جدید سرمایه گذاری در ایالات متحده هستند. بر این اساس ، سرمایه گذاران دارای سهام در این شرکت ها باید سهام خود را تا 11 نوامبر سال جاری بفروشند. در تاریخ پانزدهم در بورس اوراق بهادار هنگ کنگ ، سهام شیائومی بیش از 8 درصد سقوط کرد.

مجری) وزارت امور خارجه چه اقداماتی انجام داده است؟

خبرنگار) بله وزارت امور خارجه محدودیت هایی را برای ورود به حزب کمونیست چین ، کارمندان ارتش آزادیبخش خلق و روسای شرکت های دولتی متصل به پایگاه های نظامی در دریای چین جنوبی اعمال کرده است. این اقدام در مورد خانواده ها نیز اعمال می شود.

مجری) وزیر پمپئو بیانیه ای در این باره داد؟

خبرنگار) بله وزیر امور خارجه مایک پمپئو با اعلام این تحریم ها در روز چهاردهم تأکید کرد که ایالات متحده با کشورهای جنوب شرقی آسیا که از حاکمیت و منافع ملی محافظت می کنند و از قوانین بین المللی پیروی می کنند ، همبستگی دارد. وی خاطرنشان کرد که حزب کمونیست چین از شرکت های دولتی مانند Chinese Ocean Oil به عنوان سلاحی غیرقانونی در کشتی گو دان استفاده می کند.

میزبان) Dansun چیست؟

خبرنگار) این 9 خط است که چین به طور تصادفی در آب های دریای چین جنوبی ترسیم کرده است. هنگامی که به هم متصل شد ، به نظر می رسد مانند حرف انگلیسی U. کشتی Kudan حدود 90٪ از کل دریای چین جنوبی را شامل می شود ، از جمله جزایر Spratly (جزایر چینی Nansha) و جزایر Paracel (جزایر Shiza چین) ، که چین ادعا می کند حاکمیت دارند. چین در حال ساخت یک جزیره مصنوعی در این منطقه دریایی و تبدیل آن به پایگاه نظامی است و ویتنام و فیلیپین نیز با کشورهای مدعی حاکمیت می جنگند.

اسکله جدید بندر یانگسان در شانگهای ، چین.

میزبان) دهکده جهانی امروز ، بیایید به اخبار دیگری از چین نگاهی بیندازیم. آمار واردات و صادرات چین برای ماه دسامبر منتشر شده است ، مگر نه؟

خبرنگار) بله خدمات عمومی گمرک چین آمار را در روز چهاردهم منتشر کرد. صادرات در دسامبر 18.1٪ و واردات 6.5٪ افزایش یافته است. در مقایسه با مدت مشابه در سال 2019 ، سال قبل.

مجری) تفاوت در انتظارات چقدر است؟

خبرنگار) بله طبق گزارش رویترز ، صادرات 15 درصد و واردات 5 درصد افزایش داشته است. صادرات و واردات هر دو بیشتر از گذشته است.

میزبان) عملکرد شما برای واردات و صادرات در ماه نوامبر ، یک سال قبل چگونه بود؟

خبرنگار) بله در ماه نوامبر ، رشد 21 درصدی و درآمد 4.5 درصدی افزایش یافت. بنابراین ، در ماه دسامبر ، صادرات با سرعت کمتری نسبت به سال قبل رشد کرده و واردات افزایش یافت.

میزبان) دلیل افزایش صادرات به چین در ماه دسامبر بیش از حد انتظار چیست؟

خبرنگار) بله یک دلیل مهم ادامه تقاضا برای کالاهای ساخته شده در چین به دلیل کوچک شدن صنعت تولید است که به دلیل ویروس کرونا جدید در بسیاری از کشورها کالا تولید می کند. علاوه بر این ، هرچه اقتصاد هر کشوری که به بیماری همه گیر ویروس کرونا مبتلا شده است به تدریج در حال بهبود است ، تقاضا برای کالاهای چینی در حال افزایش است.

پیشرو) اما در کنار صادرات ، واردات نیز انجام شد ، درست است؟

خبرنگار) بله در چین ، مانند سایر کشورها ، اقتصاد به تدریج در حال بهبود است و تقاضای داخلی در حال افزایش است و واردات در حال افزایش است.

رهبر) آیا رشد صادرات چیز خوبی برای اقتصاد چین نیست؟

خبرنگار) البته رونق صادرات فعالیت های کلیدی تولید در چین را تقویت می کند. چین تنها کشور بزرگی است که پیش بینی می شود سال گذشته اقتصاد آن رشد کند.

میزبان) نمایش واردات و صادرات در ماه دسامبر آغاز شد. بنابراین ، عملکرد کلی شما در سال گذشته چگونه است؟

خبرنگار) بله در سال گذشته صادرات 3.6٪ افزایش داشته است. درآمد 1.1٪ کاهش یافت.

میزبان) تراز تجاری در ماه دسامبر چگونه رقم خورد؟

خبرنگار) بله این مبلغ حدود 78 میلیارد دلار مازاد بود. اخبار بلومبرگ 72 میلیارد دلار مازاد دارد که بیش از این است.

میزبان) بنابراین کل مازاد تجارت سال گذشته چقدر بود؟

خبرنگار) بله این مبلغ 535 میلیارد دلار مازاد بود. این 27 درصد افزایش از سال 2019 است که بیشترین میزان آن از سال 2015 است.

میزبان) تجارت چین با ایالات متحده در ماه دسامبر چگونه بود؟

خبرنگار) ما حدود 30 میلیارد دلار مازاد شاهد بودیم اما این مبلغ كمتر از ماه نوامبر بود. مازاد تجارت با ایالات متحده در ماه نوامبر حدود 37 میلیارد دلار بود.

مجری) بله دهکده جهانی ، امروز به شما گوش خواهم داد[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *