رهبر مخالفت روسیه ناوالن دستگیر شد … سومالی خروج نیروهای آمریکایی را کامل کرد | صدای آمریکا

رهبر مخالفت روسیه ناوالن دستگیر شد … سومالی خروج نیروهای آمریکایی را کامل کرد | صدای آمریکا

[ad_1]

این Global Village Today است که اخبار مهم از سراسر جهان را ارائه می دهد.

مجری) اخبار امروز چیست؟

خبرنگار) بله رهبر مخالف برجسته روسیه ، الکسی ناوالنی ، که پس از حمله مسمومیت در آلمان تحت درمان است ، اندکی پس از بازگشت توسط مقامات روسیه دستگیر شد. کشورهای بزرگ خواستار آزادی یک باره شدند. نیروهای آمریکایی عقب نشینی نیروها از سومالی را به پایان رسانده اند. به دنبال انتشار خبر خروج روسیه از پیمان آزادسازی هواپیمایی.

میزبان) این اولین خبر در مورد دهکده جهانی امروز است. الکسی ناوالنی توسط مقامات روسی دستگیر شد؟

خبرنگار) بله الکسی ناوالنی ، که ولادیمیر پوتین ، رئیس جمهور روسیه یک “ثابت” قلمداد می کند ، شب هفدهم وارد فرودگاه شرمتیوا در نزدیکی مسکو شد. بلافاصله پس از ورود وی ، توسط مأموران روسی آژانس اجرای فدرال دستگیر شد.

میزبان) آقای ناوالنی مدتی در آلمان می ماند؟

خبرنگار) بله ناوالنی ناگهان در ماه آگوست گذشته هنگام پرواز از سیبری به مسکو با هواپیمای داخلی روسیه بیهوش شد و در هواپیما سقوط کرد. پس از تخلیه اضطراری به یک بیمارستان محلی در سیبری ، وی توسط یک گروه غیرنظامی آلمانی برای معالجه به بیمارستان آلمان منتقل شد.

مجری) اما آیا اکنون بهبود می یابد؟

خبرنگار) بله مشخص شد که آقای ناوالنی در معرض عامل فلج کننده عصبی Nobichok قرار داشته است. در اوایل سپتامبر سال گذشته ، 18 روز پس از به کما رفتن ، هوشیاری برگشت. از آن زمان ، من تحت درمان توانبخشی در یک بیمارستان آلمان قرار گرفتم.

میزبان) نوبیچوک یک عامل عصبی است که توسط اتحاد جماهیر شوروی سابق ایجاد شده است ، درست است؟

خبرنگار) درست است این سلاح بیوشیمیایی است که در دهه 1970 و 1980 توسط اتحاد جماهیر شوروی سابق تولید شده است. قرار گرفتن در معرض این ماده باعث ایجاد علائم جدی می شود که می تواند منجر به تنگی نفس ، آسیب به سیستم عصبی و مرگ شود. نوویچک یک سلاح شیمیایی است که توسط جامعه بین المللی ممنوع شده است و ناوالنی ادعا می کند که دولت روسیه عامل این حادثه است.

مجری) دولت روسیه در این مورد چه می گوید؟

خبرنگار) من آن را به عنوان بی اساس رد می کنم. نه تنها این ، او همچنین ادعا می کند که آقای ناوالنی نمایشنامه ای است که توسط خودش نوشته شده است و سعی دارد علاقه جامعه جهانی را برانگیزد. در نتیجه تجزیه و تحلیل نمونه های خون ناوالنی در آزمایشگاه های آلمان ، سوئد و فرانسه که ناوالنی را معالجه می کنند ، جامعه بین المللی خواستار توضیح از دولت روسیه شده است.

میزبان) در این میان ، آقای ناوالنی به روسیه بازگشت؟

خبرنگار) بله آقای ناوالنی به من می گوید که به محض پایان درمان ، به محض بازگشت هوشیاری به روسیه برمی گردد. هفته گذشته رسما اعلام شد که آنها در هفدهم به کره برمی گردند. با این حال ، مقامات روسی اعلام کرده اند که وی در بازگشت بازداشت خواهد شد.

مجری) دلیل دستگیری شما چیست؟

خبرنگار) ناوال در سال 2014 به اتهام کلاهبرداری و اتهامات دیگر محکوم شد و در دوره آزمایشی بود. مقامات اصلاحی روسیه اصرار داشتند که این به این دلیل بود که آقای ناوالنی در اجرای این تعهد آزمایشی کوتاهی کرده بود.

مجری) بنابراین ، آیا می دانید آقای نوالنی قبل از بازگشت به خانه دستگیر خواهد شد؟

خبرنگار) بله آقای ناوالنی قصد خود را برای مجبور کردن وی به بازگشت به خانه ابراز داشت و گفت كه ادعاهای وی خلاف واقع است. آقای ناوالنی در بیانیه ای که کمی قبل از دستگیری صادر کرد ، گفت: “امروز بهترین روز پنج ماه است” و او از بازگشت به کره بسیار خوشحال است.

مجری) بنابراین ، آیا می دانید آقای ناوالنی کجاست؟

خبرنگار) بله در ایستگاه پلیس خیمکی در حومه مسکو بازداشت شد. در حالی که افسران پلیس به شدت مراقبت می کنند ، برخی از طرفداران نوالی در مقابل کلانتری اعتراض کردند. وکیل آقای ناوالنی از همراهی وی در جریان دستگیری خودداری کرد. گفته می شود که مصاحبه در حال حاضر ممنوع است.

مجری) واکنش جامعه جهانی به دستگیری ناوالنی چگونه بود؟

خبرنگار) صداهایی وجود دارد که خواستار آزادی فوری هستند. وزیر امور خارجه ایالات متحده مایک پمپئو در بیست و هفتم بیانیه ای صادر کرد و از دولت روسیه به دلیل نگرانی عمیق خود در مورد مجموعه ای از تلاش های دولت روسیه برای سکوت اعضای مخالف مانند ناوالنی از انتقاد از دولت انتقاد کرد.

مجری) آیا برای مدیریت جو بایدن موضعی وجود دارد که از این هفته آغاز شود؟

خبرنگار) بله مشاور امنیت ملی جیک سالیوان نیز موضع خود را در مورد این حادثه در حساب توئیتر خود منتشر کرد. سالیوان تأکید کرد که حمله روسیه به ناوالنی فقط نقض حقوق بشر نیست ، بلکه توهین به مردم روسیه است که می خواهند آن را بشنوند.

میزبان) آیا ما همچنین به واکنش های کشورهای اروپایی نگاه خواهیم کرد؟

خبرنگار) بله همه وزرای خارجه آلمان ، انگلیس ، فرانسه و ایتالیا با صدور بیانیه هایی خواستار آزادی فوری شدند. به ویژه لیتوانی و جمهوری چک از اتحادیه اروپا خواسته اند که تحریم های جدید علیه روسیه را بررسی کرده و در اسرع وقت آنها را اجرا کند.

مجری) جایگاه رهبری اتحادیه اروپا (اتحادیه اروپا) چیست؟

خبرنگار) بلافاصله اقدامات دولت روسیه را محكوم كرد. چارلز میشل ، رئیس اتحادیه اروپا خواستار آزادی فوری وی شد و جوزف بورل ، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا ، یک مقام ارشد امنیتی و امنیتی ، از سیاسی بودن قوه قضاییه انتقاد کرد و آن را غیرقابل قبول دانست.

میزبان) روسیه چگونه به واکنش جامعه جهانی واکنش نشان می دهد؟

خبرنگار) سرگئی لاوروف ، وزیر امور خارجه روسیه ، کشورهای غربی را به دلیل تلاش برای انتقاد و توجه به مشکلات در کشورشان ، اخراج کرد. سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه ماریا زاخاروا نیز قوانین بین المللی را رد کرد و قوانین کشورهای مستقل را نقض نکرد.

در آگوست سال گذشته ، ارتش در WestBuild ، نیوجرسی ، ایالات متحده آمریکا به سربازانی که از حضور خود در سومالی بازگشتند مدال اهدا کرد.

میزبان) دهکده جهانی امروز خبر بعدی است. آیا می گویید خروج نیروهای آمریکایی از سومالی کامل است؟

خبرنگار) بله نیروهای آمریکایی عقب نشینی نیروهای مستقر در سومالی را به پایان رسانده اند. سخنگوی فرماندهی آفریقای ایالات متحده ، کریستوفر کانز ، این سخنان را در 17 ژوئن برای صدای آمریکا تأیید کرد.

میزبان) ارتش آمریكا در سومالی چقدر بزرگ است؟

خبرنگار) حدود 650 تا 800 نفر مستقر شدند. آنها نیروهای به اصطلاح صاعقه گیر سومالی را آموزش داده و پشتیبانی کرده اند.

میزبان) مأموریت واحد لایتنینگ چیست؟

خبرنگار) این یک نیروی ویژه است که علیه الشباب ، که در شرق آفریقا فعال است ، عملیات ضد تروریستی انجام می دهد. الشباب یک گروه مبارز افراطی اسلامی وابسته به سازمان تروریستی بین المللی القاعده است ، که حملات خود را به ایالات متحده در 11 سپتامبر 2001 آغاز کرد. در حال حاضر حدود 5 تا 10 هزار نفر شناخته شده اند.

مجری) اما چرا نیروهای آمریکایی از سومالی خارج می شوند؟

خبرنگار) توسط رئیس جمهور دونالد ترامپ هدایت شد. رئیس جمهور ترامپ ، که متعهد شده است نیروهای آمریکایی مستقر در خارج را بازگرداند ، در اوایل دسامبر سال گذشته تا 15 ماه جاری دستور عقب نشینی نیروهای آمریکایی مستقر در سومالی را صادر کرد. در نتیجه ، ایالات متحده در سال 2007 نیروهایی را به سومالی اعزام كرد و 13 سال پس از مأموریت ضد تروریستی كاملاً عقب نشینی كرد.

مجری) وضعیت فعلی در سومالی چگونه است؟

خبرنگار) در روز هفدهم ، تروریست های الشباب به موکدی از مقامات محلی و نظامی در خارج از پایتخت ، موگادیشو حمله کردند و چندین نفر را زخمی کردند. به ویژه ، سومالی ماه آینده در انتخابات ریاست جمهوری و انتخابات عمومی قرار دارد. با عقب نشینی نیروهای آمریکایی ، صدای نگرانی های امنیتی در حال افزایش است.

مجری) موضع ارتش آمریکا در قبال این نگرانی ها چیست؟

خبرنگار) شناخته شده است که نیروهای آمریکایی خارج شده از سومالی در حال حرکت به کشورهای همسایه هستند و تنها نیروهای بسیار محدودی در سومالی باقی مانده اند. سخنگوی کانز گفت پشتیبانی ایالات متحده از نیروهای ویژه سومالی ادامه خواهد داشت و الشباب هشدار داد که امتحان نکردن ایالات متحده عاقلانه خواهد بود.

مجری) بنابراین نیروهای خارج شده از سومالی به کجا منتقل می شوند؟

خبرنگار) تاکنون ، رسانه های بزرگ به نقل از منابع نظامی گفته اند که آنها به کشورهای همسایه مانند کنیا و جیبوتی ، که هم مرز با سومالی هستند ، منتقل خواهند شد. سخنگوی کانز امروز گفت که مشخص نیست که نیروهای تخلیه شده در حال حرکت هستند زیرا عملیات در حال حاضر در جریان است.

مجری) در سومالی سربازانی از کشورهایی غیر از سربازان آمریکایی حضور دارند؟

خبرنگار) بله اتحادیه آفریقا (AU) نیز از سال 2007 نیروهای خود را به سومالی اعزام می کند. حدود 19000 نیروی ویژه نخبه در حال انجام عملیات تروریستی الشباب هستند. با این حال انتظار می رود اتحادیه آفریقا نیز امسال عقب نشینی کند.

ولادیمیر پوتین ، رئیس جمهور روسیه ، در پانزدهم پانزدهم ریاست یک کنفرانس امنیتی را در مسکو برگزار می کند.

میزبان) دهکده جهانی امروز ، بیایید به اخبار دیگری از روسیه نگاهی بیندازیم. آیا روسیه سرانجام از پیمان آسمان باز خارج شده است؟

خبرنگار) بله وزارت خارجه روسیه آن را در پانزدهم اعلام کرد. در آن روز ، وزارت امور خارجه روسیه بیانیه ای صادر کرد و در آن اظهار داشت: “در تلاش برای رفع موانعی که مانع عملکرد پیمان می شوند ، هیچ پیشرفتی حاصل نشده است ، بنابراین روند داخلی خروج از پیمان آغاز شده است.

مجری) چرا روسیه از این توافق خارج می شود؟

خبرنگار) بله زیرا ایالات متحده از این پیمان خارج شد. وزارت خارجه روسیه انتقاد کرده است “خروج آمریکا از پیمان آزادسازی هواپیمایی تعادل منافع امضا کنندگان توافق را به طور جدی بر هم زده است” و اینکه “ایالات متحده و متحدانش خواسته های روسیه برای نجات توافق را نادیده گرفته اند”.

میزبان) “معاهده آزادسازی هواپیما” چیست؟

خبرنگار) بله در اصل این پیمان نامه ای بود که 35 کشور از جمله ایالات متحده و روسیه به آن پیوستند. این پیمان نامه ای است که به هواپیماهای غیر مسلح کشورهای عضو اجازه می دهد تا در فضای هوایی سایر کشورهای عضو شناسایی کنند. این معاهده در سال 1955 توسط رئیس جمهور ایالات متحده دویت دی آیزنهاور پیشنهاد شد. کشورهای شرکت کننده در سال 1992 آن را امضا کردند و از سال 2002 لازم الاجرا شد.

تسهیل کننده) چرا هواپیمای غیرمسلح یک کشور عضو هوای کشور عضو دیگری را شناسایی می کند؟

خبرنگار) بله در طول جنگ سرد ، هدف نظارت بر استقرار نیروهای نظامی در اتحاد جماهیر شوروی سابق بود. این هدف پس از پایان جنگ سرد به منظور افزایش شفافیت فعالیت های نظامی و نظارت بر اجرای کنترل تسلیحات و سایر معاهدات معرفی شد.

مجری) اما چرا ایالات متحده از پیمان آزادسازی هواپیمایی خارج شد؟

خبرنگار) بله به ایالات متحده گفته شد که چرا روسیه این پیمان را نقض کرده است. سال گذشته ، رابرت اوبراین ، مشاور امنیت ملی کاخ سفید تأکید کرد که این “بخشی از تلاش برای تحقق اولویت ایالات متحده با خروج از توافق نامه هایی است که به بهای معاهدات منسوخ شده یا امنیت ملی به نفع دشمنان آمریکایی است.”

مجری) آیا شما می گویید که نیازی به دفاع از ایالات متحده نیست زیرا روسیه از آنها محافظت نمی کند؟

خبرنگار) درست است مایک پمپئو ، وزیر امور خارجه ایالات متحده در بیانیه ای که در ماه مه گذشته منتشر شد ، از روسیه برای نقض پیمان آزادسازی هواپیمایی با محدود كردن اطلاعات در برخی مناطق ، مانند مرزهای جنوبی گرجستان و کالینینگراد انتقاد كرد.

میزبان) آیا مورد دیگری وجود دارد که ایالات متحده توافق با روسیه را نقض کرده باشد؟

خبرنگار) بله در سال 2019 ، ایالات متحده اعلام کرد که “پیمان انرژی هسته ای با برد متوسط ​​(INF)” با روسیه را لغو می کند. توضیح داده شد که این به این دلیل بود که روسیه یک موشک کروز جدید ساخته و مستقر کرده بود که توسط INF ممنوع شد. پس از انهدام INF ، ایالات متحده اعلام کرد که یک موشک کروز میان برد جدید را قادر به حمل کلاهک هسته ای خواهد ساخت. با این حال ، روسیه انکار کرده است که موشکهای کروز جدیدی که ایالات متحده از آنها سوال کرده است ، تحت مقررات INF نیستند.

مجری) بله دهکده جهانی ، من امروز به شما گوش خواهم داد[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *