تعلیق حق رأی در هفت کشور ، از جمله سازمان ملل و ایران … تیم تحقیق بین المللی مستقل “WHO ، چین پاسخ تاجگذاری گسترده” | صدای آمریکا

تعلیق حق رأی در هفت کشور ، از جمله سازمان ملل و ایران … تیم تحقیق بین المللی مستقل “WHO ، چین پاسخ تاجگذاری گسترده” | صدای آمریکا

[ad_1]

این Global Village Today است که اخبار مهم از سراسر جهان را ارائه می دهد.

مجری) امروز چه خبر است؟

خبرنگار) بله سازمان ملل متحد حق رای در مجمع عمومی هفت کشور از جمله ایران را که تاکنون مبلغی را پرداخت نکرده اند ، به حالت تعلیق درآورد. گزارش ارزیابی موقت توسط سازمان بهداشت جهانی (WHO) و یک محقق مستقل بین المللی در انتقاد از واکنش اولیه چین به ویروس کرونا منتشر شده است. اخبار حاکی از آن است که اقتصاد چین سال گذشته 2.3٪ رشد داشته است.

میزبان) این اولین خبر در مورد دهکده جهانی امروز است. ایران حق رای در مجمع عمومی سازمان ملل را از دست می دهد؟

خبرنگار) بله حق رای در مجمع عمومی به حالت تعلیق درآمد زیرا ایران قادر به پرداخت سهم مورد حمایت سازمان ملل نبود. آنتونیوس گوترچ ، دبیرکل سازمان ملل با ارسال نامه ای به ولکان بزکیر ​​، رئیس مجمع عمومی سازمان ملل ، این موضوع را اعلام کرد.

تسهیل کننده) پیش پرداخت ایران چقدر است؟

خبرنگار) این الاغ حدود 16.2 میلیون دلار است. منشور سازمان ملل متحد پیش بینی کرده است که اگر کشورهای عضو بیش از دو سال سهم خود را پرداخت نکرده باشند ، ممكن است حق رأی خود را به حالت تعلیق درآورند.

مجری) آیا به غیر از ایران کشورهای دیگری نیز هستند که حق رأی آنها به حالت تعلیق درآمده است؟

خبرنگار) بله اینها نیجر ، لیبی ، جمهوری آفریقای مرکزی ، کنگو ، سودان جنوبی و زیمبابوه هستند. همه آنها به جز ایران کشورهای آفریقایی هستند. در ابتدا ، علاوه بر این هفت کشور ، سازمان ملل متحد به فکر تعلیق حق رأی در سه کشور دیگر افتاد. با این حال ، این کشورها اکنون می توانند حق رأی خود را حفظ کنند.

میزبان) اگر این 3 کشور دیگر باشند ، کدام کشورها هستند؟

خبرنگار) کومور ، یک کشور کوچک جزیره ای در اقیانوس هند ، سائو تومه و پرنسیپ ، یک کشور کوچک آفریقایی و سومالی ، یک کشور آفریقای شرقی. این سه کشور هنوز سهم خود را پرداخت نمی کنند ، اما به دلیل ناکافی بودن اعتبارات مالی ملی ، تصمیم گرفته اند که اجازه رأی دادن را ادامه دهند.

میزبان) بودجه سالانه سازمان ملل چقدر است؟

خبرنگار) بودجه سالانه سازمان ملل حدود 3.2 میلیارد دلار است. بودجه نیروهای حافظ صلح سازمان ملل به طور جداگانه تعیین می شود. بودجه سالانه نیروهای حافظ صلح سازمان ملل حدود 6.5 میلیارد دلار است.

تسهیل کننده) سهم کشورهای عضو سازمان ملل چگونه تعیین می شود؟

گزارشگر) بر اساس شاخص های اقتصادی عینی مانند درآمد ملی و بدهی خارجی هر یک از کشورهای عضو ، مجمع عمومی سازمان ملل میزان مشارکت های هر کشور را تعیین می کند. با این بودجه انباشته ، فعالیت های بشردوستانه و حقوق کارمندان در سراسر جهان برای سال پس انداز می شود.

تسهیل کننده) بنابراین کدام کشور سهم زیادی از سازمان ملل متحد را پرداخت می کند؟

خبرنگار) کشوری که بیشترین کمک های سازمان ملل را پرداخت می کند ایالات متحده است. ایالات متحده حدود 22٪ از بودجه سازمان ملل را پرداخت می کند. پس از آن حدود 12٪ در چین ، 8.5٪ در ژاپن و حدود 6٪ در آلمان دنبال می شود. این چهار کشور تقریبا نیمی از بودجه سازمان ملل را تشکیل می دهند.

میزبان) ایران در مورد مشارکت معوقه چه می گوید؟

خبرنگار) سخنگوی وزارت امور خارجه ایران سعید حتیوجاده تأكید كرد كه طی سالهای گذشته ایران به سازمان ملل متحد مبلغی را پرداخت می كند. وی اصرار داشت که پولهایی که برای کمک سازمان ملل در نظر گرفته شده است به دلیل تحریم های آمریکا اکنون در دو بانک کره منجمد شده است.

میزبان) شما می گویید پول گره خورده به بانک کره مقدار نفت خامی است که ایران به کره صادر می کند ، درست است؟

خبرنگار) بله در حال حاضر دو بانک در کره در صادرات 7 میلیارد دلاری نفت خام ایران مسدود شده اند. سخنگوی وزارت امور خارجه ایران ، هاتیجاده گفت که وی در حال حاضر در حال مذاکره با کره جنوبی و سازمان ملل در مورد برنامه پرداخت وجوه منجمد به عنوان یک سهم است. سخنگوی ایران ، هاتی زاده همچنین گفت: اگر سهام از طریق بانک های آمریکایی عبور کند ، می تواند دوباره مسدود شود و گفت که سازمان ملل باید گزینه های دیگری برای انتقال پول ایمن ارائه دهد.

میزبان) طرف کره ای چه می گوید؟

خبرنگار) بله دولت کره جنوبی همچنین گفت که در حال مذاکره با سازمان ملل است که آیا راهی برای ساده سازی کمک های منجمد مانده ایران وجود دارد یا خیر.

مجری) پیش از این ، ایران نیز قصد خود را برای استفاده از بودجه منجمد برای خرید واکسن اعلام کرده بود ، درست است؟

خبرنگار) بله مشهور است که ایران در حال حاضر در تلاش است تا واکسن ها را از طریق ابزار کوواکس ، که توسط سازمان بهداشت جهانی (WHO) برای خرید و توزیع عادلانه واکسن ها تنظیم شده ، تهیه کند. ما با کره جنوبی و سازمان ملل در مورد نحوه استفاده از وجوه منجمد شده در کره برای پرداخت این واکسن مشورت کرده ایم. این یک مسئله بشردوستانه است و مورد تایید ویژه وزارت خزانه داری آمریکا قرار گرفته است ، اما مشخص است که به نتیجه نهایی نرسیده است.

مجری) آیا کره و ایران با مشکل دیگری در هم آمیخته اند؟

خبرنگار) بله در اوایل ماه جاری ، یک تانکر نفتی کره جنوبی که از تنگه هرمز عبور می کرد توسط سپاه پاسداران ایران دستگیر شد. دلیل این امر آلودگی محیط زیست دریایی بود. هیاتی از دولت کره برای گفتگو به ایران اعزام شد ، اما نتیجه چندانی نداشت. ایران ارتباط بین بودجه منجمد و دستگیری کشتی ها را انکار می کند.

هلن کلارک نخست وزیر سابق نیوزیلند.

میزبان) دهکده جهانی امروز خبر بعدی است. آیا باید این بار به اخبار جدید مربوط به ویروس کرونا نگاه کنیم؟

خبرنگار) بله در روزهای اولیه شیوع ویروس کرونا ، گفته شد که سازمان بهداشت جهانی (WHO) و چین نیاز به واکنش سریع تر دارند. در هجدهمین IPPR ، کمیته تحقیق مستقل بین المللی ارزیابی میان مدت دوم را صادر کرد و اقدامات سازمان بهداشت جهانی و چین را مورد انتقاد قرار داد.

مجری) IPPR چه سازمانی است؟

خبرنگار) این یک تیم تحقیقاتی مستقل است که سال گذشته توسط WHO جهت بررسی و ارزیابی پاسخ به ویروس کرونا جدید ایجاد شده است. نام رسمی آن “پنل آماده سازی و پاسخگویی به موارد همه گیر مستقل” است. هلن کلارک ، نخست وزیر سابق نیوزیلند و الن جانسون سولیپ ، رئیس جمهور سابق لیبریا ، برندگان جایزه صلح نوبل ، رئیس مشترک هستند.

مجری) IPPR در گزارش به کدام نکات خاص WHO و چین اشاره کرده است؟

خبرنگار) واکنش کند WHO و چین را انتقاد می کند. IPPR متذکر شد که اولین موارد آلودگی در ووهان چین بین 12 تا 29 دسامبر 2019 شناسایی شده است اما تا 31 دسامبر به WHO گزارش شده است. وی همچنین گفت وقتی چین در 23 ژانویه سال آینده ووهان را مسدود كرد ، ویروس قبلاً به ژاپن ، كره جنوبی ، تایلند و ایالات متحده منتقل شده بود.

مجری) آیا متناقض نبوده است که اواخر اعلامیه WHO در مورد همه گیری متناقض نباشد؟

خبرنگار) درست است سازمان بهداشت جهانی در 11 مارس سال گذشته وضعیت اضطراری بین المللی را در زمینه بهداشت عمومی اعلام کرد. این گزارش حاکی است که WHO در 22 ژانویه ، مدتها پس از دریافت اولین گزارش خود در اواخر دسامبر 2019 ، یک کمیته اضطراری تشکیل داد و حتی در آن زمان نیز وضعیت بدون اعلام بیماری همه گیر مطرح شد.

مجری) آیا این دومین گزارش IPPR است؟

خبرنگار) بله اولین گزارش ارزیابی موقت مربوط به IPPR سال گذشته ارائه شد. گزارش نهایی در ماه مه منتشر خواهد شد.

میزبان) یک سال از ظهور ویروس کرونا می گذرد. ویروس کرونا در حال حاضر در جهان چگونه است؟

خبرنگار) تا نوزدهم در جهان ، حدود 95.6 میلیون نفر به تاج آلوده شدند و حدود 2.40 میلیون نفر جان خود را از دست دادند.

مجری) آیا باید آمار مشخص تری را بررسی کنیم؟

خبرنگار) بله بیشترین آسیب دیده در جهان هنوز ایالات متحده است و بیش از 24 میلیون نفر آلوده و 399 هزار مرگ دارد. برزیل با حدود 210،000 کشته توسط ویروس کرونا ، کشوری است که پس از ایالات متحده دومین میزان مرگ و میر را دارد. در مکان سوم هندوستان با 152000 مرگ است.

تسهیل کننده) وضعیت تأمین واکسن در هر کشور چگونه است؟

خبرنگار) انگلستان ، ایالات متحده ، اتحادیه اروپا ، اسرائیل ، ترکیه ، هند ، اندونزی ، عربستان سعودی و سایر کشورها در حال تسریع در واکسیناسیون علیه اهداف اولویت دار هستند. با این حال ، در مورد ایمنی واکسن نیز صداهای نگران کننده وجود دارد.

مجری) چرا بحث امنیتی وجود دارد؟

خبرنگار) اخیراً پس از واکسیناسیون در اسرائیل ، آلمان و نروژ مرگ و میر رخ داده است. در نروژ ، بیش از 20 نفر پس از واکسیناسیون جان خود را از دست داده اند. شناخته شده است که اینها همه افراد مسنی هستند که بیماری های اساسی دارند. مقامات بهداشتی نروژ گفتند که هیچ ارتباط مستقیمی بین واکسن و مرگ وجود ندارد. با این حال ، ما تصمیم گرفتیم دستورالعمل های واکسیناسیون دقیق تری را اضافه کنیم ، از جمله توصیه می کنیم بیماران مسن و بیمار لاعلاجی از واکسیناسیون خودداری کنند

مجری) در اواسط این موضوع ، دبیرکل WHO وضعیت توزیع بین المللی واکسن را نشان داد؟

خبرنگار) بله دبیرکل WHO تدروس آدانوم گبرجسوس از وضعیت تمرکز شیوع واکسن در کشورهای ثروتمند انتقاد کرده است. در هجدهم ، دبیرکل گبرجس جهان را متهم کرد که در آستانه شکست اخلاقی قرار دارد.

فروشگاه بزرگ اسباب بازی در پکن ، چین در هجدهم.

میزبان) Global Village Today آخرین اخبار است. نرخ رشد اقتصادی چین سال گذشته منتشر شد؟

خبرنگار) بله اداره ملی آمار چین آن را در هجدهم اعلام کرد. سال گذشته ، تولید ناخالص داخلی چین (تولید ناخالص داخلی) 2.3٪ افزایش یافته است. نرخ رشد اقتصادی یک کشور معمولاً براساس تولید ناخالص داخلی است. پیش بینی “رویترز” 2٪ بود ، بنابراین نتیجه بهتری نسبت به پیش بینی به دست آمد.

مجری) اگر 2.3٪ رشد کند ، به این معنی است که اقتصاد چین همه کارهای ممکن را انجام داده است ، درست است؟

خبرنگار) البته با شیوع ویروس کرونا جدید در سال گذشته ، اقتصاد همه کشورها نتوانستند عملکرد عادی داشته باشند. اقتصاد چین نیز در سه ماهه نخست سال گذشته 6.8٪ رشد کرده است. حتی در این شرایط ، این در نهایت به رشد “+ (به علاوه)” منجر شد. از میان اقتصادهای بزرگ ، چین تنها اقتصادی است که رشد مثبت داشته است.

میزبان) اقتصاد چین در سال 2019 چقدر رشد کرده است؟

خبرنگار) بله طبق اداره ملی آمار ، این یک افزایش 6.0 درصدی است. عدد قبلی 6.1٪ بود. از آنجا که بخش تولید تحت تأثیر وظایف متقابل اعمال شده توسط ایالات متحده قرار گرفت ، به میزان 0.1٪ کاهش یافت.

میزبان) در سه ماهه چهارم سال گذشته ، نرخ رشد اقتصادی چین بسیار بهبود یافت ، درست است؟

خبرنگار) بله این رشد 6.5 درصدی بود. این نیز فراتر از انتظارات کارشناسان بود.

میزبان) سال گذشته ، دولت چین تأکید کرد که تمرکز خود را بر افزایش تقاضای داخلی می گذارد تا روش های سنتی مانند سرمایه گذاری در بهبود اقتصاد. چگونه این عنصر ارائه می شود؟

خبرنگار) بله فروش خرده فروشی که ارتباط تنگاتنگی با تقاضای داخلی دارد ، در سال گذشته 3.9٪ کاهش یافته است. می توان گفت که مصرف کنندگان چینی هنوز در باز کردن کیف پول خود مردد هستند. با این وجود ، خرده فروشی در سه ماهه چهارم سال گذشته 4.6 درصد افزایش داشته است. از طرف دیگر ، فروش آنلاین کالاهای مصرفی نسبتاً ناگهانی افزایش یافته و به 14.8 درصد رسیده است.

تسهیل کننده) سهم مصرف در اقتصاد چین چقدر است؟

خبرنگار) بله طبق اداره ملی آمار چین ، تا سال 2020 این کشور 54.3٪ از تولید ناخالص داخلی را نشان می دهد. در سال 2019 ، این درصد 57.8 درصد بوده است. چندین متخصص پیش بینی کرده اند که فروش خرده فروشی در سال 2021 بیش از 10 درصد نسبت به سال گذشته افزایش خواهد یافت. برای مرجع ، در مورد اقتصاد ایالات متحده ، مصرف دو سوم کل اقتصاد را تشکیل می دهد.

تسهیل کننده) متغیرهای پیش روی اقتصاد چین در سال جاری چه مواردی هستند؟

خبرنگار) ویروس کرونا نیز یکی از متغیرهای اصلی است. اداره ملی آمار چین اعلام کرد که گسترش مجدد تاج عدم اطمینان را در اقتصاد چین افزایش می دهد. وی همانند سال گذشته تأکید کرد که چین می تواند این وضعیت را کنترل کند.

مجری) بله دهکده جهانی ، امروز به شما گوش خواهم داد[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *