ایالات متحده و کوبا به عنوان کشوری برای حمایت از تروریسم تعریف جدیدی شده اند … مذاکرات بین ترکیه و یونان در مورد شرق و مدیترانه از سر گرفته می شود | صدای آمریکا

ایالات متحده و کوبا به عنوان کشوری برای حمایت از تروریسم تعریف جدیدی شده اند … مذاکرات بین ترکیه و یونان در مورد شرق و مدیترانه از سر گرفته می شود | صدای آمریکا

[ad_1]

این Global Village Today است ، که اخبار مهمی را از سراسر جهان ارائه می دهد.

مجری) امروز چه خبر است؟

خبرنگار) بله ایالات متحده نام کوبا را حامی تروریسم قرار داده است. ترکیه و یونان که برای رسیدن به سرزمین های مدیترانه شرقی می جنگند ، تصمیم گرفتند مذاکرات را در اواخر این ماه از سر بگیرند. به دنبال اخباری مبنی بر اینکه دولت اسرائیل قصد دارد شهرکهای یهودی دیگری را در کرانه غربی رود اردن احداث کند.

میزبان) این اولین خبر در مورد دهکده جهانی امروز است. آیا می گویید کوبا به عنوان کشوری برای حمایت از تروریست تعریف شده است؟

خبرنگار) بله ایالات متحده روز یازدهم کوبا را به لیست کشورهای حامی تروریسم بازگرداند. این اقدام تنها 9 روز قبل از پایان دوره ریاست جمهوری دونالد ترامپ صورت گرفت.

میزبان) چرا دولت آمریکا کوبا را به عنوان کشوری برای حمایت از تروریست تعریف کرد؟

خبرنگار) مایك پمپئو وزیر امور خارجه آمریكا امروز در بیانیه ای گفت كوبا بارها و بارها از اقدامات تروریستی بین المللی حمایت كرده است. وزیر پمپئو گفت كه كوبا در حال فراهم كردن سرپناهی برای فرارهای آمریكا و رهبران شورشیان كلمبی است.

مجری) آیا شورشیان آمریکایی یا کلمبیایی وجود دارند که هنگام فرار به کوبا مرتکب جنایات شده اند؟

خبرنگار) بله وزیر پمپئو مثالهای مشخصی ذکر کرد ، از جمله یک زن آمریکایی که پس از کشته شدن یک افسر پلیس در سال 1973 و رهبر ارتش آزادیبخش ملی شورشی که به بمب گذاری در مدرسه پلیس کلمبیا در بوگوتا در سال 2019 به کوبا فرار کرد. وزیر پمپئو همچنین روابط بین کوبا و ونزوئلا

میزبان) ارتباط بین کوبا و ونزوئلا چیست؟

خبرنگار) دولت آمریكا در حال حاضر دولت نیكولاس مادورو در ونزوئلا را به رسمیت نمی شناسد. وزیر پمپئو ونزوئلا را متهم کرد که ونزوئلا را مکانی مناسب برای زندگی تروریست های بین المللی کرده است ، و به طور مخفیانه به رهبر سوسیالیست مادورو برای ادامه قدرت کمک می کند.

مجری) اگر دولت ترامپ بگوید کوبا به عنوان کشوری برای حمایت از تروریست ها شناخته شده است ، به نظر می رسد دولت آمریکا قبلاً کوبا را به عنوان کشوری برای حمایت از تروریست تعریف کرده است؟

خبرنگار) بله در سال 1982 ، دولت آمریكا كوبا را به عنوان حامی تروریسم برای حمایت از جنگهای داخلی در كشورهای آمریكای جنوبی تعیین كرد. ایالات متحده و کوبا از نظر جغرافیایی به هم نزدیک هستند و از نظر تاریخی بسیار دوستانه بوده اند. با این حال ، پس از تشکیل دولت کمونیستی فیدل کاسترو در سال 1959 ، ایالات متحده و کوبا در سال 1961 از هم پاشیدند.

میزبان) و نیم قرن بعد ، ایالات متحده و کوبا روابط دیپلماتیک خود را دوباره برقرار کردند ، درست است؟

خبرنگار) بله در زمان دولت باراک اوباما در سال 2015 ، دو کشور رسماً از عادی سازی روابط دیپلماتیک خبر دادند. از آن زمان ، ایالات متحده سیاست محاصره خود علیه کوبا را برای بیش از نیم قرن کاهش داده است. دو کشور سفارت مشترک را افتتاح کرده اند. و آنها از لیست کشورهای حامی تروریسم حذف شده اند. در سال 2016 ، اولین رئیس جمهور فعلی ایالات متحده ، باراک اوباما ، از کوبا بازدید کرد و روابط دو کشور به سرعت بهبود یافت.

مجری) اما با دولت ترامپ ، روابط دو کشور دوباره بدتر شده است ، نه؟

خبرنگار) بله پرزیدنت ترامپ سه کشور سوسیالیستی آمریکای لاتین ، کوبا ، نیکاراگوئه و ونزوئلا را “ترویکا استبداد” خوانده و سیاست های بازگشت روابط با کوبا را به دولت قبل از اوباما اتخاذ کرده است.

مجری) به عنوان مثال ، چه نوع عملی؟

خبرنگار) بله وی اقدامات آزادی سفر در کوبا را که دولت اوباما آغاز کرده است ، افزایش داد ، از جمله محدود کردن پروازهای مستقیم به کوبا و ممنوعیت سفرهای دریایی خصوصی. ممنوعیت معاملات با شرکتهای مرتبط با مقامات نظامی یا اطلاعاتی کوبا و تحریم شرکتهای دولتی و پرسنل دولتی که دموکراسی کوبا را تضعیف می کنند. سیاست پرزیدنت ترامپ در قبال کوبا توسط مهاجران کوبایی ساکن فلوریدا پشتیبانی می شود.

مجری) اما شما از کوبا جدا نشدید؟

خبرنگار) بله دولت ترامپ به بازگرداندن تحریم ها علیه کوبا ادامه داده است ، اما جدایی را اعلام نکرده است. در همین حال ، این کشور به عنوان کشوری برای حمایت از تروریسم شناخته نشده است.

مجری) اما یک هفته قبل از بازنشستگی کوبا را به عنوان یک کشور تروریستی برگردانده اید؟

خبرنگار) بله وزیر امور خارجه پمپئو در بیانیه ای گفت این اقدام ارسال پیام واضحی به کوبا برای حفظ مسئولیت اقدامات تروریستی بین المللی و حمایت از سرنگونی دادگستری آمریکا است. با این حال ، انتظار می رود جو بایدن بار سیاسی قابل توجهی را بر دوش سیاست دولت بعدی در قبال کوبا بگذارد.

مجری) جایگاه بایدن در مورد کوبا چیست؟

خبرنگار) در حین کارزار ، رئیس جمهور منتخب بایدن از سیاست رئیس جمهور ترامپ در قبال کوبا انتقاد کرد. تحریم های رئیس جمهور ترامپ به مردم کوبا صدمه زده و دموکراسی را کنار گذاشته و گفته است که در صورت انتخاب ، دولت ترامپ تحریم ها را بازگرداند.

مجری) بنابراین ، آیا پس از افتتاح دولت بایدن ، می توان آن را از لیست کشورهای حامی تروریسم خارج کرد؟

خبرنگار) لیست کشورهای حامی تروریسم نیز پس از ماه ها بررسی قانونی صورت می گیرد. کارشناسان می گویند برای معکوس کردن وضعیت پس از روی کار آمدن بایدن ، باید یک بررسی حقوقی طولانی تر انجام شود.

کاوشگر زمین شناسی ترکیه “نژاد اوروتسو”.

میزبان) دهکده جهانی امروز خبر بعدی است. ترکیه و یونان تصمیم دارند مذاکرات را از سر بگیرند؟

خبرنگار) بله ترکیه و یونان که برای دستیابی به حقوق ارضی در دریای مدیترانه شرقی می جنگند ، تصمیم دارند مذاکرات را از 25 ژانویه از سر بگیرند. محل مذاکرات استانبول ترکیه است.

میزبان) دو طرف به طور مفصل چه درگیری دارند؟

خبرنگار) دو کشور به طور سنتی روابط طولانی و دشواری را حفظ کرده اند. دو کشور با ایجاد یک منطقه اقتصادی انحصاری در اطراف مدیترانه ، مشکل مالکیت منابع در منطقه ، حاکمیت در اطراف برخی از جزایر دریای اژه و مشکل فضای هوایی در تضاد هستند. به ویژه ، درگیری زمانی شدت گرفت که ترکیه شروع به کشف منابع طبیعی در مدیترانه شرقی کرد.

میزبان) بنابراین ، آیا دو طرف قبلاً در مورد این موضوع مذاکره کرده اند؟

خبرنگار) بله دو طرف از 2002 تا 2016 60 بار با هم دیدار کردند. جلسه در پایان این ماه شصت و یکمین جلسه است.

مجری) اگرچه بیش از 10 سال دو طرف مذاکره کرده اند ، اما به نظر می رسد موفقیت چندانی حاصل نشده است؟

خبرنگار) بله دو طرف چنان درگیر شدند که مذاکرات هر بار با شکست روبرو می شد. قرار بود مذاکرات سال گذشته از سر گرفته شود ، اما ترکیه پس از ارسال کاوشگر منابع طبیعی به شرق مدیترانه مسدود شد.

میزبان) در آن زمان ، من به خاطر می آورم که تنش های نظامی در مدیترانه شرقی پیرامون کاوشگر ترکیه افزایش یافته بود.

خبرنگار) بله در آگوست سال گذشته ، دولت ترکیه اعلام کرد که کاوشگر زمین شناسی نژاد اوروتسو گاز طبیعی را در آبهای نزدیک جنوب آنتالیا ، ترکیه کشف خواهد کرد. درگیری ها همزمان با همپوشانی دریاهای مسابقات اوروت با منطقه انحصاری اقتصادی که یونان ادعا می کند ، شدت گرفت. یونان همچنین خواستار دیدار فوری با اتحادیه اروپا شد.

میزبان) در آن زمان ، بعضی از کشورها حتی در شرق مدیترانه تمرینات نظامی انجام دادند ، درست است؟

خبرنگار) درست است فرانسه ، قبرس و ایتالیا تمرینات نظامی گسترده ای را با یونان انجام داده اند. ترکیه همچنین تمرینات نظامی مشترکی را با ارتش قبرس شمالی برگزار کرده و تنش های نظامی را افزایش داده است.

میزبان) بنابراین ، آیا کاوشگر ترکیه هنوز در این منطقه دریا کار می کند؟

خبرنگار) خیر مسابقات اوروتس به ترکیه برمی گردد. وزیر امور خارجه ترکیه ، ابلوت کوسولو روز جمعه از آغاز مجدد مذاکرات خبر داد و گفت یونان پس از بازگشت اوروتس ریس به ترکیه هیچ بهانه ای ندارد.

میزبان) طرف یونانی چه می گوید؟

خبرنگار) نخست وزیر کیریاکوس میهوتاکیس از سرگیری مذاکرات را تأیید کرد و گفت که او به دنبال تبدیل شدن به “یک رابطه پربار و پربار” با همسایه ترکیه است. وزارت خارجه یونان در یازدهم اعلام کرد که با فلات قاره و منطقه انحصاری اقتصادی برخورد خواهد کرد. اما ترکیه می گوید همه مسائل بین اعضای ناتو باید حل شود ، این راهی ناهموار است.

میزبان) آیا ترکیه عضو ناتو است؟

خبرنگار) بله ترکیه اتحاد بزرگی بین کشورهای عضو ناتو است که در صف مقدم جنگ سرد با کشورهای کمونیستی درگیر شده است. با این حال ، تحرکات و حملات اخیر طرفدار روسیه به کردهای سوریه با ناتو متفاوت بوده و شایعاتی مبنی بر آواره شدن ترکیه توسط ناتو وجود دارد. به ویژه ، برخی از کشورها مانند فرانسه ، عضو ناتو و عضو اتحادیه اروپا (اتحادیه اروپا) خواستار تحریم های شدید در سطح اتحادیه اروپا هستند.

ماه گذشته ، معترضین و پلیس فلسطینی علیه ساخت یک شهرک یهودی در سالپیت ، شهری در کرانه غربی رود اردن درگیر شدند.

میزبان) این آخرین اخبار مربوط به دهکده جهانی امروز است. آیا می گویید دولت اسرائیل از برنامه های خود برای ساخت شهرک جدید یهودیان خبر داده است؟

خبرنگار) بله برنامه های ساخت 800 خانه به عنوان سکونتگاه یهودیان در کرانه غربی رود اردن در حال انجام است. نخست وزیر اسرائیل بنیامین نتانیاهو در یازدهم در فیس بوک ، یک سرویس شبکه اجتماعی اینترنتی (SNS) فاش کرد. دفتر نخست وزیر اسرائیل نیز در آن روز این موضوع را تأیید کرد.

میزبان) چند مکان در کرانه غربی رود اردن قصد ساخت شهرک های یهودی را دارید؟

خبرنگار) بله طبق گزارش رسانه های محلی ، در مجموع هفت نفر وجود دارد. یکی از آنها زمانی بود که یک زن 50 ساله در دسامبر سال گذشته در حمله به فلسطین درگذشت.

مجری) اواخر سال گذشته ، دولت اسرائیل اعلام کرد که یک شهرک اضافی در کرانه غربی رود اردن ایجاد خواهد کرد ، درست است؟

خبرنگار) بله دولت اسرائیل از ساخت بیش از 1200 خانه در منطقه Gibat Hamatos در جنوب شرقی بیت المقدس و انتخاب شرکتی برای تصدی ساخت و ساز خبر داده است. بیت المقدس شرقی در کرانه غربی رود اردن است.

میزبان) کرانه باختری ، از جمله بیت المقدس شرقی ، در اصل سرزمین اسرائیل نبود ، درست است؟

خبرنگار) بله اگرچه فلسطین در آینده مستقل شود ، بیت المقدس شرقی ، در کرانه غربی رود اردن ، پایتخت خواهد شد.

مجری) بنابراین ، جامعه جهانی و فلسطین مخالف ایجاد شهرک های یهودی در کرانه غربی رود اردن توسط اسرائیل نیستند؟

خبرنگار) درست است جامعه بین المللی ، از جمله سازمان ملل متحد ، ساخت شهرک یهودی در کرانه باختری که توسط اسرائیل اشغال شده است غیرقانونی می داند. فلسطین نیز به شدت مخالف این امر است.

مجری) اما اسرائیل یکی پس از دیگری شهرک یهودی ایجاد کرد ، درست است؟

خبرنگار) بله پس از جنگ ششم ، بیش از 140 شهرک در کرانه غربی رود اردن و بیت المقدس شرقی ایجاد شد. در حال حاضر بیش از 600،000 نفر در اینجا زندگی می کنند.

مجری) نگرش ایالات متحده در مورد مسئله اسکان یهودیان چیست؟

خبرنگار) در ابتدا ، آنها با گسترش شهرک ها مخالفت کردند. با این حال ، ثابت شده است که دولت فعلی دونالد ترامپ می تواند اجازه ساخت شهرک های اضافی را بدهد.

مجری) دولت ترامپ سفارت آمریکا در اسرائیل را به بیت المقدس منتقل کرد ، درست است؟

خبرنگار) بله بنابراین بحث و جدال زیادی وجود داشت. جو بایدن که به عنوان رئیس جمهور جدید ایالات متحده در دهه 1920 روی کار خواهد آمد ، نیز از این انتقاد کرده است.

مجری) بنابراین ، اگر بایدن هفته آینده به عنوان رئیس جمهور منصوب شود ، آیا این اقدام لغو می شود؟

خبرنگار) خیر بایدن منتخب گفت که انتقال سفارت را لغو نخواهد کرد. با این حال ، به نگرش منتخب بایدن در مورد گسترش اسکان یهودیان توجه می شود. همچنین یک تحلیل وجود دارد که ساخت این شهرک اضافی ممکن است بایدن منتخب را عصبانی کند.

مجری) بله دهکده جهانی ، امروز به شما گوش خواهم داد[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *