ارتش میانمار شکنجه های شرم آور را شکنجه می کند … ICJ تصمیم می گیرد “تحریم های آمریکا را بشنود” | صدای آمریکا

ارتش میانمار شکنجه های شرم آور را شکنجه می کند … ICJ تصمیم می گیرد “تحریم های آمریکا را بشنود” | صدای آمریکا

[ad_1]

این Global Village Today است ، که اخبار مهمی را از سراسر جهان ارائه می دهد.

مجری) امروز چه خبر است؟

خبرنگار) بله ارتش میانمار مشاور ایالتی آنگ سان سوچی را به دلیل نقض قوانین واردات و صادرات تحت پیگرد قانونی قرار داده است. ارتش میانمار همچنین دسترسی به فیس بوک را مسدود کرده است. ابتدا ، بیایید نگاهی دقیق تر به وضعیت میانمار بیندازیم. به دنبال اخباری مبنی بر تصمیم دیوان بین المللی دادگستری در مورد بحث درباره از سرگیری تحریم های ایران توسط ایالات متحده و بسیاری از سازمان های جهانی حقوق بشر از جامعه جهانی خواسته اند بازی های المپیک زمستانی پکن را رد کنند.

میزبان) این اولین خبر در مورد دهکده جهانی امروز است. آزار و شکنجه نظامی میانمار برای شکنجه آنگ سان سوچی؟

خبرنگار) بله مشاور آنگ سان سوچی متهم به نقض قانون صادرات و واردات با داشتن یک فرستنده و گیرنده بی سیم بدون مجوز است. این توسط اتحاد دموکراتیک ملل (NLD) ، به رهبری شورای Suu Kyi Aung San ، در مقاله ای که در سوم فوریه در فیس بوک منتشر شد ، فاش شد. مقامات هنگام جستجوی در منزل مشاور آنگ سان سوچی در پپایتان ، نپیدو ، و تعقیب مشاور آنگ سان سوچی ، شش دستگاه بی سیم کوچک کوچک بدون مجوز را پیدا کردند.

مجری) پس حالا چه اتفاقی می افتد؟

خبرنگار) NLD گفت مقامات دستور داده اند كه آنگ سان سوچی ، مشاور ، به مدت 14 روز بازداشت شود.

مجری) اما آیا مشخص نیست که سو کی اونگ سان از قبل در بازداشت است؟

خبرنگار) درست است پس از اعلام وضعیت اضطراری ارتش میانمار و شروع کودتا از اول ، آنگ سان سوچی ، مشاور به همراه رئیس جمهور یونمینگ و دیگران بازداشت شد. NLD اعتراض كرد كه ارتش نخست مشاور آنگ سان سوچی را بازداشت و وی را تحت تعقیب قرار داد. مقامات میانمار رئیس جمهور یونمینگ را به نقض قانون ملی مدیریت بلایا متهم کرده و گفته اند که این قانون با برگزاری انتخابات عمومی در طی شیوع ویروس کرونا ، کشور را تهدید می کند.

مجری) اگر Suu Kei Aung San محکوم شود چه اتفاقی می افتد؟

خبرنگار) گفته می شود طبق قوانین میانمار شما می توانید به سه سال زندان محکوم شوید. اگر این اتفاق بیفتد ، برگزاری انتخابات عمومی سال آینده توسط ارتش میانمار امکان پذیر نیست. در شبکه های اجتماعی داستانی در اینترنت وجود دارد که ارتش در حال بررسی آزار و شکنجه آنگ سان سوچی به دلیل خیانت است. شما می توانید حداقل 20 سال به جرم خیانت به مجازات اعدام محکوم شوید.

میزبان) شنیدم ارتش میانمار اینترنت و همچنین رسانه ها را کنترل می کند.

خبرنگار) درست است پس از کودتا ، به غیر از رسانه های نظامی ، تمام پخش های رادیویی و تلویزیونی متوقف شد. ارتش میانمار نیز از چهارمین روز دسترسی به فیس بوک را مسدود کرده است. وزارت اطلاعات و ارتباطات میانمار از طریق فیس بوک اعلام کرد اخبار جعلی و اطلاعات غلط در حال سرازیر شدن است و تا 7 ام برای دسترسی به فیس بوک برای ایجاد ثبات میانمار مسدود می شود. علاوه بر فیس بوک ، مقامات شناخته شده اند که سایر رسانه های اجتماعی مانند اینستاگرام و واتس اپ را محدود می کنند.

میزبان) چند کاربر فیس بوک در میانمار هستند؟

خبرنگار) جمعیت میانمار حدود 54 میلیون نفر است. حدود نیمی از آنها رسانه های اجتماعی در میانمار هستند که به اندازه کافی برای استفاده از فیس بوک تأثیرگذار هستند. پس از وقوع کودتا ، فیس بوک کانال اصلی انتشار آخرین اخبار شد. مردم میانمار به جای اینکه به خیابان ها بیایند و اعتراض کنند ، مانند فیس بوک به صورت آنلاین به جنبش های مقاومت می پردازند.

میزبان) در گذشته ، میانمار داستانی دارد که در آن افراد زیادی در سرکوب مسلحانه ارتش کشته شده اند؟

خبرنگار) درست است در آگوست 1988 ، جنبش گسترده ای برای دموکراتیک سازی در میانمار علیه دیکتاتوری نظامی وجود داشت. در آن زمان ، ارتش برای سرکوب معترضین از زورهایی مانند شلیک گلوله استفاده کرد و در این میان سابقه دردناک کشته شدن بیش از 3000 نفر وجود دارد.

مجری) آیا در حال حاضر جنبش نافرمانی مدنی در میانمار وجود دارد؟

خبرنگار) بله همچنین به سرعت از طریق فیس بوک گسترش یافت. تعیین زمان مشخص ، ضربه زدن به گلدان و به صدا درآوردن بوق ماشین معمول است. علاوه بر این ، بیش از 70 بیمارستان در سراسر کشور اعتصاب کردند. در همین حال ، در ماندالای ، دومین شهر بزرگ میانمار ، برای اولین بار پس از کودتا ، یک اعتراض خیابانی ، البته کوچک ، برگزار شد.

میزبان) جامعه جهانی هر روز اوضاع میانمار را محکوم می کند. آیا دبیرکل سازمان ملل بار دیگر با لحنی شدید از ارتش میانمار انتقاد می کند؟

خبرنگار) بله آنتونی گوترچ ، دبیرکل سازمان ملل متحد هشدار داد که کودتای میانمار هرگز تحمل نخواهد شد و فشارهای جامعه جهانی را برای شکست ایجاد می کند. گوترچ در مصاحبه آنلاین با واشنگتن پست گفت كه او معتقد است انتخابات عمومی میانمار به طور عادی انجام شده و تأكید كرد كه نتایج انتخابات خواست مردم میانمار است. ارتش میانمار اکنون با استدلال در انتخابات سراسری نوامبر گذشته ، کلاهبرداری را در لشکر سوم به دست گرفته است.

دیوان بین المللی دادگستری (ICJ) در لاهه ، هلند.
دیوان بین المللی دادگستری (ICJ) در لاهه ، هلند.

میزبان) دهکده جهانی امروز خبر بعدی است. دیوان بین المللی دادگستری (ICJ) تصمیم گرفته است که با تحریم های آمریکا علیه ایران برخورد کند؟

خبرنگار) بله دادگاه بین المللی دادگستری در لاهه ، هلند ، سومین رای را صادر کرد که شورای وزیران در دادخواست سه سال پیش علیه ایران علیه ایالات متحده صلاحیت دارد.

مجری) ایران چه پرونده ای علیه ICJ تشکیل داده است؟

خبرنگار) بله دولت سابق آمریكا دونالد ترامپ هنگام خروج از توافق هسته ای ایران در سال 2018 تحریم های خود را علیه ایران بازگرداند. ایران با طرح ادعای نقض توافق نامه امضا شده بین دو كشور در سال 1955 ، شکایتی را به شورای وزیران ارائه داد

مجری) موضع آمریکا در قبال تسلیم ایران چگونه بود؟

در آن زمان دولت ترامپ اصرار داشت که موضوع بازگرداندن تحریم ها در ایران در صلاحیت شورای وزیران نیست و هیچ ارتباطی با توافق نامه های دو کشور ندارد. در سومین روز ، شورای وزیران از پذیرش ادعاهای ایالات متحده امتناع ورزید و تصمیم به رسیدگی به این دادخواست گرفت.

مجری) دولت آمریكا اظهار داشته است كه تحت صلاحیت دیوان بین المللی دادگستری (ICJ) نیست ، آیا می توانید مختصراً به دیوان بین المللی دادگستری معرفی كنید كه این سازمان چیست؟

خبرنگار) بله این عالی ترین نهاد قضایی در سازمان ملل است که برای رسیدگی به دعاوی بین کشورها تشکیل شده است. این دادگاه کاملاً از دادگاه کیفری بین المللی (ICC) که با جرایم بین المللی سرو کار دارد جدا است. تصمیمات دیوان عدالت بین المللی از نظر قانونی لازم الاجرا است. با این حال ، دائماً اشاره می شود که محدودیتی وجود دارد ، زیرا وقتی تحریم های شدید پس از اعمال اعمال نمی شود ، پشتیبانی نمی شود.

میزبان) توافقنامه دو جانبه ای که ایران به عنوان یکی از زمینه های دادرسی از آن استفاده می کند چیست؟

خبرنگار) بله این یک معاهده دوستی بین ایالات متحده و ایران در سال 1955 به منظور ارتقا exchange مبادلات اقتصادی بین مردم است. ایالات متحده پس از وقوع انقلاب اسلامی ایران در سال 1979 با ایران درگیر شد. با این حال ، این توافق چندین ماه پس از شکایت ایران از شورای وزیران ادامه داشت و مایک پمپئو ، وزیر خارجه سابق ، خروج خود از این توافق نامه را اعلام کرد. در آن روز (3) ، با این وجود ، شورای وزیران محتوای قرارداد را بررسی کرد و اظهار داشت که شورای وزیران زمینه های بررسی روند را فراهم می کند.

مجری) دولت ایالات متحده تغییر کرده است. واکنش دولت بایدن به تصمیم شورای وزیران چگونه بود؟

خبرنگار) ند پرایس سخنگوی وزارت امور خارجه در یک جلسه مطبوعاتی در روز 3 گفت. سخنگوی پرایس گفت دولت ایالات متحده احترام زیادی به شورای وزیران می گذارد ، اما از اینکه شورای وزیران ادعاهای حقوقی و مستدل حقوقی ایالات متحده را قبول نمی کند ناامید شد. دولت آمریكا گفته است كه در حال آماده سازی برای اثبات بی اساس بودن ادعاهای ایران است.

میزبان) آیا واکنش ایران را خواهیم دید؟

خبرنگار) بله محمد جواد جریف ، وزیر امور خارجه ایران از یک پیروزی قانونی دیگر استقبال کرد.

مجری) شورای وزیران تصمیم به رسیدگی داد ، بنابراین چه زمانی تصمیم صادر می شود؟

خبرنگار) از آنجا که این یک اختلاف حقوقی بین ایالات است ، چندین سال طول می کشد.
در مورد این دادخواست از طرف ایالات متحده و ایران ، نظارت بر ادامه روند کار در حال شتاب گرفتن است زیرا چندین سال طول کشیده است تا مشخص شود آیا صلاحیت قضایی وجود دارد.

مجری) در اواسط این موضوع ، وزارت دادگستری آمریکا پاسخ جدیدی به ایران ارائه داد؟

خبرنگار) بله گزارش شده است که وزارت دادگستری آمریکا روز چهارشنبه در دادگاه فدرال در واشنگتن دی سی برای جلوگیری از صادرات غیرقانونی نفت خام ایران شکایت کرد. وزارت دادگستری روز سوم اعلام کرد که درخواست توقیف کشتی را داشته و ادعا کرده است که فعالیت های غیرقانونی صادرات نفت خام مربوط به سپاه پاسداران ایران و ارتش نخبه قدس ، که به عنوان گروه های تروریستی شناخته می شوند ، کشف شده است.

فروشگاه سوغات در برج المپیک در پکن ، چین در دوم.
فروشگاه سوغات در برج المپیک در پکن ، چین در دوم.

میزبان) دهکده جهانی امروز ، بیایید به یک خبر دیگر نگاه کنیم. بسیاری از گروه های مدافع حقوق بشر از جامعه جهانی خواسته اند “تحریم” بازی های المپیک زمستانی چین را رد کنند.

خبرنگار) بله 180 سازمان بین المللی حقوق بشر در سومین نشست با هم نوشتند. در نامه ای ، این گروه ها از جامعه جهانی خواستند تا بازی های المپیک زمستانی پکن را رد کنند.

میزبان) بازی های المپیک زمستانی چه زمانی در پکن برگزار می شود؟

خبرنگار) بله این بیماری از 4 فوریه 2022 آغاز می شود. علیرغم شیوع ویروس کرونا ، طبق برنامه انجام می شود.

میزبان) دلیل اینکه سازمان های حقوق بشر خواستار تحریم بازی های المپیک زمستانی پکن هستند چیست؟

خبرنگار) بله می توان از بازی های المپیک زمستانی برای ترویج تخلفات وحشتناک و مخالفت با دولت چین استفاده کرد. در این نامه آمده است که هنگامی که کمیته بین المللی المپیک (IOC) در سال 2015 تصمیم به برگزاری بازیهای المپیک زمستانی 2022 در پکن ، چین گرفت ، IOC و دولت چین اصرار داشتند که بازیهای المپیک زمستانی پکن به عنوان یک سنگ محک برای بهبود حقوق بشر عمل می کند ، اما رژیم شی جین پینگ در چین تاکنون اساسی بوده است. آنها ادعا کردند که آزادی و حقوق بشر را سرکوب می کنند.

میزبان) آیا سازمان های مدافع حقوق بشر قبلاً از IOC سال گذشته نخواسته اند محل بازی های المپیک زمستانی 2022 را تغییر دهند؟

خبرنگار) درست است در آن زمان ، IOC این درخواست را رد کرد. دلیل را شنیدم که این به این دلیل است که IOC یک سازمان ورزشی است که درگیر سیاست نیست.

میزبان) در حال حاضر چند مکان در چین با نقض حقوق بشر مشکلی دارند؟

خبرنگار) بله در نامه های گروه های مدافع حقوق بشر وضعیت تبت ، سین کیانگ ، مغولستان داخلی و هنگ کنگ ذکر شده است.

میزبان) سین کیانگ ، تبت و مغولستان داخلی مربوط به اقلیت های قومی هستند که در آنجا زندگی می کنند؟

خبرنگار) بله انتقاداتی از تلاش های دولت چین برای سرکوب حقوق بشر و از بین بردن فرهنگ آنها در اینجا وجود دارد. از طرف دیگر ، هیچ اقلیت قومی در هنگ کنگ وجود نداشت ، اما سرکوب جنبش دموکراتیک سازی در هنگ کنگ توسط دولت چین بحث برانگیز بود.

مجری) از این موارد ، وضعیت سین کیانگ ، به ویژه در سال های اخیر ، مشکلی ایجاد نمی کند؟

خبرنگار) درست است صداهای نگران کننده درباره حقوق بشر اقلیت های مسلمان مانند اویغورهای ساکن در سین کیانگ توجه ها را به خود جلب کرد. ایالات متحده ، جهان غرب و سازمان ملل معتقدند که چین به طور جدی حقوق بشر اویغورها را نقض می کند ، مانند مدیریت اردوگاه های کار اجباری در سین کیانگ و اعمال روش های عقیم سازی.

مجری) البته ، چین این انتقاد را به رسمیت نمی شناسد؟

خبرنگار) درست است با این حال ، تونی بلینکلن ، وزیر امور خارجه ایالات متحده نیز گفت که وی معتقد است “ژنوسید” اقلیت ها در سین کیانگ چین رخ داده است.

مجری) بله دهکده جهانی ، من امروز به شما گوش خواهم داد[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *